MEMURLARIN İNTİBAKI GEÇ YAPILIRSA NE OLUR?

Memuriyette iken veya memuriyetten ayrı kaldıkları dönemlerde bir üst öğrenimi bitirdikleri için intibaklarının yapılmasını isteyen memurların intibak işlemi kurumları tarafından bazen geç yapılabiliyor. İntibak işleminin Devlet memurunun aylık maaşını etkileme durumunun da olması, işlemin yapılma zamanını memur için önemli kılmaktadır.

MEMURLAR 16.01.2018, 09:30
MEMURLARIN İNTİBAKI GEÇ YAPILIRSA NE OLUR?

İntibak yapılması zorunlu mu?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A/12/d maddesinde yer bulan intibak düzenlemesine göre; memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak üst öğrenimi bitirenler, aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları derece ve kademeyi aşmamak kaydıyla, bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe, her üç yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilmektedirler.

Bu düzenlemeye göre; üst öğrenimi tamamlayan memurun kazanılmış hak aylık derece/kademesinin, bitirdiği üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdiği (veya geçirmiş sayıldığı) hizmet sürelerinin ilave edilmesi suretiyle bulunacak derece/kademeye (emsalini geçmeyecek şekilde) yükseltilmesi yasal bir zorunluluktur.

İntibakın ne zaman yapılması gerekir?

Üst öğrenimi bitirdiğine dair belgeyi kurumuna ibraz eden memurun intibakının hangi süre içerisinde yapılacağı konusunda mevzuatta herhangi bir düzenleme yer almamaktadır.

Ancak, üst öğrenimi bitirdiği için kurumuna müracaat ederek intibak yapılmasını isteyen memur hakkında intibak işlemi yapılmasının ilgili kurum için zorunluluk arz etmesi, bu işlemin geciktirilmeden ve hak kaybına sebep olmayacak şekilde yapılmasını gerektirmektedir.

Bu çerçevede;

-Devlet memuru hakkında intibak işlemi yapılabilmesi için, üst öğrenimden mezun olduğuna dair belgeyi kurumuna ibraz etmiş olması gerekir.

-İntibak işleminin yapılması gereken süre konusunda herhangi bir düzenleme bulunmamakla birlikte, bu işlemin memuru zarara uğratmayacak bir sürede ve kadro şartına bağlı olmadan kurumlar tarafından yapılması gerekir.

Hal böyle iken, bazı kurumlarda çeşitli gerekçelerle memurların intibakının yapılmasının geciktirildiği veya hiç yapılmadığı durumlarla da karşılaşılabilmekte ve makul bir sürede intibak işlemi yapılmayan memurlar tarafından işlemi geciktiren kurumlara karşı dava da açılabilmektedir. Konuya ilişkin yargı kararı için tıklayınız… 

İntibakın geç yapılmasının memurun mali haklarına etkisi

Üst öğrenim nedeniyle hakkında intibak işlemi yapılan memurun aylık ve/veya kadro seviyesi (derece/kademe) bazen değişebilmektedir.

Bu nedenle, intibak işleminin geç yapıldığı durumların memur için hak kaybına sebep olmaması bakımından, işlemin ilgili kurum tarafından ne zaman yapıldığına bakılmaksızın, intibak işlem tarihinin mezuniyet belgesinin kuruma ibraz tarihi olarak esas alınması ve geriye dönük ödemelerin de yapılması gerekecektir.

Böylelikle, intibak sonucunda aylık ve/veya kadro seviyesinin değişmesine bağlı olarak memurun maaşında da değişiklik olabildiği durumlarda, memur oluşan yeni seviyeye ilişkin mali hakları almaya, üst öğrenime ilişkin belgeyi kurumuna ibraz ettiği tarihi izleyen aybaşından itibaren elde etmiş olacaktır. 

Yorumlar (1)
Ahmet Suat ide 4 yıl önce
Değerli bilgi için teşekkür eder,adı geçen üst öğrenim tabirinin master ya da doktora için geçerli olup olmadığını öğrenmek isterim.Saygılarımla.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49