LİSE MEZUNU MEMUR, 3.DERECEDEN 2.DERECEYE YÜKSELMEK İSTERSE NE YAPMALI?

Devlet memurlarından lise veya lise dengi okul mezunu olanlar, kazanılmış hak aylığı bakımından en çok 3 üncü derecenin son kademesine kadar ilerleyebilirken, bazı koşulları sağladıklarında 2 nci derecenin son kademesine kadar ilerlemeleri de mümkün olabilmektedir.

MEMURLAR 24.09.2018, 08:41
LİSE MEZUNU MEMUR, 3.DERECEDEN 2.DERECEYE YÜKSELMEK İSTERSE NE YAPMALI?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, lise ve dengi okul mezunu Devlet memurlarının kazanılmış hak aylık seviyesi bakımından yükselebilecekleri en üst derece/kademeyi belirlerken,  belirlenmiş olan seviyeye ulaşanlara, bazı koşulları taşıyor olmaları halinde kadro şartı aranmaksızın bir üst dereceye yükselebilme imkanı da tanımaktadır.

Lise ve dengi okul mezunlarının yükselebileceği en üst derece/kademe

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait memuriyet kadrolarına lise veya dengi (mesleki, teknik) okul mezunu olarak başlayanların ya da memuriyetleri sırasında bu seviyede eğitim tamamlayanların yükselebilecekleri dereceler, (eğitim seviyelerinin değişmesi hali hariç) belli bir sınırlamaya tabidir.

657 sayılı Kanun hükümlerine göre, lise mezunu ve lise dengi mesleki veya teknik okul mezunu Devlet memurları, kazanılmış hak aylık seviyesi olarak 3 üncü derecenin son (8 inci) kademesine kadar yükselebilmektedirler.

Lise ve dengi okul mezunlarının 2 nci dereceye yükselmesi

Eğitim durumları itibariyle, kazanılmış hak aylığı bakımından 657 sayılı Kanunda belirlenen en üst derecenin dördüncü kademesine ulaşan memurlar, bazı şartların mevcut olması durumunda aynı Kanun hükümleri gereği bir üst dereceye yükselebiliyor.

Örneğin,657 sayılı Kanun hükümleri kapsamında en çok 3 üncü derecenin son kademesine kadar yükselebilen lise ve dengi okul mezunu Devlet memurları, bazı şartlara sahip olduklarında 2 nci derecenin son kademesine (6 ncı) kadar ilerleyebiliyor.

Lise ve lise dengi okul mezunlarının kazanılmış hak aylığı bakımından 2 nci dereceye yükselebilmesi, 657 sayılı Kanunda bazı şartlara bağlanmış ve bu şartların bazıları 2011 yılında çıkarılan 6111 sayılı Kanunla değiştirilmiş ve bu değişiklik 25 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Lise ve dengi okul mezunu bir memur, 3 üncü derecenin 4 üncü kademesine ulaşmış ise;

a-(2011 yılı öncesindeki düzenlemeye göre) son altı yıllık sicil notu ortalamasının 90 ve daha yukarı olması ve son sicil notunun olumlu olması halinde 2 nci dereceye yükselebiliyordu.

b-(2019 ve sonrasında geçerli olacak düzenlemeye göre) son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almamış ise 2 nci dereceye yükselebilecek. 2011 yılı ve sonrasında herhangi bir disiplin cezası almış olanlar ise, disiplin cezası aldıktan sonra 8 yıl geçmedikçe 2 nci dereceye yükselemeyecek.

Eğitim durumu itibariyle yükselinebilecek en üst derecenin bir üst derecesine yükselmede aranan “son sekiz yıllık süre içinde herhangi bir disiplin cezası almamış olma” kuralının tam olarak uygulanması en erken 2019 yılı içerisinde olacak.

c-(2011-2018 yıllarına ilişkin düzenlemeye göre) 2011 yılı ve sonrasında geçen sürelerde disiplin cezası alınmamış olan yıllar ile 2011 yılı öncesine ait bazı yılların sicillerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda 2 nci dereceye yükselmek mümkün olabiliyor. 2011-2018 yıllarında disiplin ve sicil yönüyle karma bir değerlendirme neticesinde üst dereceye yükselme yapılabiliyor.

Buna göre, lise ve lise dengi okul mezunu olup da kazanılmış hak aylığı bakımından 3 üncü derecenin 4 üncü kademesine (veya daha ileri kademelerine) ilerlemeye hak kazanmış olanlar hakkında;

2018 yılında 2 nci dereceye yükseltme işlemi yapılacak ise, 2010 yılı sicil notunun 90 ve üstü olması ve işlemin yapılacağı tarihten önceki 7 yıllık sürede (25 Şubat 2011 tarihinden sonraki  süreler) herhangi  bir disiplin cezası almamış olması gerekecek.

2019 yılında 2 nci dereceye yükseltme işlemi yapılacak ise, işlemin yapılacağı tarihten önceki 8 yıllık sürede (25 Şubat 2011 tarihinden sonraki sürelerde) herhangi bir disiplin cezası almamış olması gerekecek.

Bu itibarla, 3 üncü derecenin 4 üncü kademesinden aylık almaya hak kazanmış olan lise ve lise dengi okul mezunu memurlar, kurumları tarafından sicil ve disiplin cezası durumlarına bakılarak 2 nci derecenin durumlarına denk gelen kademesine yükseltilirler. Bu şekilde yükselmenin olabilmesi için, memurun kurumundan herhangi bir talepte bulunmasına gerek yoktur. Gerekli şartları taşıyan memurun üst dereceye yükseltilmesi 657 sayılı Kanunun bir gereğidir.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49