Devlet Memurlarıyla İlgili Hangi İşlemler Maaş Artışı Sağlar?

Aylık ücret ile mali ve sosyal haklar bakımından tabi oldukları mevzuat kapsamında aylık gelir elde eden Devlet memurları hakkında amirlerinin takdiriyle yapılan bazı işlemler, aylık gelirlerinde artış yaratabilmektedir.

MEMURLAR 01.10.2018, 08:42
Devlet Memurlarıyla İlgili Hangi İşlemler Maaş Artışı Sağlar?

Amirlerinin takdiri ile yapılan işlemler neticesinde memurların aylık ücretlerinin arttığı durumlardan bazıları şöyle:

Kurum içinde vekâleten atama

Kamu kurumlarına ait kadrolardan boş olanlara veya geçici bir süre için boşalmış olanlara aynı kurum personelinden gerekli şartları taşıyanların amir takdiri ile vekaleten atananlara, vekalet görevinden dolayı her ay ilave ödeme yapılabilmektedir.

Örneğin, hastalık izni alan memurun yerine amir takdiri ile vekaleten görevlendirilen memura, vekâlet görevinin 3 aydan fazla olan süreleri için (kurum içinden ilkokul öğretmeni, veznedar ve sayman olarak vekâleten atanmış olanlara göreve başlama tarihinden itibaren) vekâlet aylığı ödenmektedir. Öte yandan, vekalet edilen kadronun boş olması durumunda, ilgili memura vekalet aylığının yanı sıra vekalet edilen görev ile asıl görevine ait ek ödeme farkı ile zam ve tazminat farkı da ödenmektedir.

Kurum içinde naklen atama

Devlet memurlarının atanabilmesi için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınav şartı aranmayan görevlere, kurum içinde amirlerinin takdiriyle naklen atandıklarında, ilgili memurun aylık ücretinde artış olabilmektedir.

Örneğin, “memur” unvanlı kadroda görev yapan bir personel atamaya yetkili amirlerin takdiriyle “veri hazırlama ve kontrol işletmeni” kadrosuna kurum içinde naklen atandığında, bu personelin aylık net maaşı artacaktır.

Yer değiştirme suretiyle atama

Devlet memurlarından bazılarına çalıştıkları yere göre ek ve ilave özel hizmet tazminatı ödemesi yapılmaktadır.

Buna göre, ek ve/veya ilave özel hizmet tazminatından yararlanma imkanı bulunan Devlet memurlarının (teknik personel ile sağlık personeli), görev yaptıkları bölgenin veya yerin ilgili amirleri tarafından değiştirilmesi durumunda, aylık ücretleri de artabilmektedir.

Örnek: Kalkınmada öncelikli bölgeler dışındaki bir yerde görev yapan mühendis, kalkınmada öncelikli yerlere atandığında, atandığı bölgenin derecesine göre, aylık ücreti de artmaktadır.

Amir takdiriyle torba kadroya atama

Herhangi bir sınava şartı aranmada atanma imkanı bulunan görevlere ait ilk dört dereceli kadrolara veya memurun görevli olduğu unvana ait ilk dört dereceli kadrolara, kazanılmış hak aylık seviyesi daha aşağıda olan memurların ataması, yetkili amir olabilmektedir. Bu tür atamalar genellikle aylık maaşta artışa neden olur.

Bu kapsamda atama yapılabilmesi için, ilgili memurun yükseköğrenim mezunu olması ve atanacağı görevin ek gösterge ve derecesi itibariyle aranan hizmet süresi şartını taşıması gerekiyor.

Örnek 1: Kazanılmış hak aylık derecesi 5 olan ve 10 hizmet yılını doldurmuş olan lisans mezunu bir Uzman, atamaya yetkili ilgili amirinin takdiri ile 1 inci derece uzman kadrosuna atanabilir. Bu tür atamalar ilgili personelin aylık maaşında artış sağlar.

Örnek 2: Kazanılmış hak aylık derecesi 5 olan ve 10 hizmet yılını doldurmuş olan lisans mezunu bir "bilgisayar işletmeni, atamaya yetkili ilgili amirinin takdiriyle 1 inci derece daire başkanı kadrosuna atanabilir.  Bu tür atamalar ilgili personelin aylık maaşında artış sağlar.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 06 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49