BELDE VEYA KÖYDE ÇALIŞMANIN MEMUR MAAŞINA ETKİSİ

Köy veya belde gibi yerleşim yerlerinde görev yapan bazı memurlara her ay maaşlarıyla birlikte “ilave özel hizmet tazminatı” ödenmektedir.

MEMURLAR 02.02.2018, 15:40
BELDE VEYA KÖYDE ÇALIŞMANIN MEMUR MAAŞINA ETKİSİ

İl ve ilçe merkezlerine uzak yerlerde görev yapan Devlet memurlarından bazılarına, görev yerleri kalkınmada öncelikli yerler kapsamında olsun veya olmasın ilave özel hizmet tazminatı ödenmekte, ancak görev yerinin kalkınmada öncelikli yörelerde olması durumunda ise ödenen tazminatın miktarı daha fazla olmaktadır.

Hangi memurlara ödeniyor?

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı eki tazminat cetvelindeki hükümlere göre; en yakın il ve ilçe merkezine uzaklığı en az 10 km. olan köy ve diğer yerleşim birimlerinde sürekli görevle bulunan Devlet memurlarından kadroları Sağlık Hizmetleri Sınıfında olanların bazılarına ilave özel hizmet tazminatı ödeniyor.

Bu tazminattan; klinik şefi, klinik şef yardımcısı, başasistan ve uzman tabip olarak görev yapan sağlık personeli yararlanamazken, tabip ve diş tabipleri ile mesleki öğrenim görmüş diğer sağlık personeli ise yararlanabilmektedir. Öte yandan, üniversite kampüs alanı veya havaalanı gibi yerlerde görev yapanlara da bu tazminat ödenmemektedir.

Aylık miktarı

Kapsamdaki sağlık personeline, en yakın il ve ilçe merkezine uzaklığı en az 10 km. olan köy veya diğer yerleşim birimlerinde fiilen görev yapmalarından dolayı ödenen ilave özel hizmet tazminatının aylık miktarı, en yüksek Devlet memuru aylığının belli oranları esas alınarak hesaplanmaktadır.

Ödenecek tazminatın oranı ise, personelin unvanına ve görev yerlerinin kalkınmada öncelikli yöreler kapsamında olup olmamasına göre değişmektedir.

İlgili personele her ay maaşı ile birlikte ödenen bu tazminattan sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

2018 yılının ilk altı aylık döneminde, bu tazminatın aylık net maaşa katkısı aşağıdaki miktarlarda olmaktadır.

İlave özel hizmet tazminatı alan personel

Tazminatın aylık net miktarı

Kalkınmada öncelikli yerlerdeki belde ve köylerde

Diğer yerlerdeki belde ve köylerde

Tabip ve diş tabibi (klinik şefi, klinik şef yardımcısı, başasistan ve uzman tabipler hariç)

256 TL

154 TL

Mesleki öğrenim görmüş diğer sağlık personeli

102 TL

51 TL

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49