Temmuz zammı için gözler 3 Temmuz'da

3 Temmuz 2024 Çarşamba günü açıklanacak enflasyon verileri, memur ve memur emeklisi maaş zamlarını belirleyecek. 5 milyondan fazla çalışan memur ve 2.5 milyon memur emeklisi, toplu sözleşme ve enflasyon farkıyla belirlenecek yeni maaşlarını öğrenmek için bu tarihi bekliyor. Şu ana kadar toplu sözleşme ve enflasyon farkıyla birlikte %17.38'lik bir zam oranı netleşti. Haziran ayı enflasyon verisinin de açıklanmasıyla birlikte net rakam ortaya çıkacak.

Emekli memur maaş zammı yüzde kaç olacak?

2024 yılının ilk beş ayında %17.38'lik bir zam oranı kesinleşti. Ancak Haziran ayı enflasyon verisi de eklendiğinde ve oplu sözleşme ile enflasyon farkı da dikkate alındığında, emekli memur maaşlarının yüzde 20 civarında artması bekleniyor.

Refah payı olacak mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, temmuz ayında refah payı zammı yapılmayacağını kesin bir dille ifade etti. Işıkhan, "Temmuzda ara zam yok. Başta nasıl karar alındıysa süreç öyle işleyecek. En düşük emekli aylığı 10 bin lira. Temmuz ayında enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar emekli aylıklarına yansıtılacak. Bunun dışında asgari ücrete ara zam düşünmüyoruz" dedi.

Sahte sağlık raporu operasyonu! 98 kişi gözaltıda, 17 araca el konuldu Sahte sağlık raporu operasyonu! 98 kişi gözaltıda, 17 araca el konuldu

Memur ve memur emeklisi maaş zamları, 3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon verileri ile netleşecek.