Enflasyon rakamları 3 Nisan 2023'te Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenecek.  Memur enflasyon farkı ne olur? 3 aylık enflasyon oranı kaç olur? 2023 temmuz memur zammı ne olur? Emekli ve memur enflasyon oranına göre ne kadar zam alır? İşte detaylar…

Mart ayı enflasyon rakamlarının yakında açıklanması bekleniyor. Ekonomistler şimdiden üç aylık enflasyonun hesabını yapıyor.

Memur ve emekliler için enflasyon düzeltmesi hesaplamasında kullanılacak olan yılın ilk yarısı enflasyon oranını açıklayacak olan veriler açıklanacak.

emekliye-promosyonda-cita-yukseldi-iste-bankalarin-kampanyalari

Enflasyon rakamları 3 Nisan 2023'te Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenecek.

Ekonomistler, Mart ayı yıllık enflasyon oranının gıda, eğitim, restoran-otel ve kira ile %50,1 ila %52,8 arasında olacağını tahmin ediliyor.

Memur ve emekliler için enflasyon düzeltmesi, altı aylık enflasyon oranına göre yapılacaktır. Şubat ayında enflasyon oranı yıllık bazda %55,18 oldu ve 2 puanlık bir enflasyon farkı oluştu. Hesaplamalara göre memur ve emeklilere iki ay için yüzde 9,8 enflasyon düzeltmesi yapılacak.

Enflasyon düzeltmesi, 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin maaşları için önemlidir. Toplu iş sözleşmeleri ve enflasyon oranına göre yılda iki maaş zammı alıyorlar.

2022 yılında memur, sözleşmeli personel ve memur emeklilerinin maaşlarına toplu iş sözleşmeleri ve enflasyon düzeltmesi nedeniyle %16,48 zam yapılmıştır.

konut-kredisinde-boyle-faiz-hicbir-donemde-gorulmedi-vakifbank-069-oranlar-ev-sahibi-yapmaya-devam-ediyor-2

Kılıçdaroğlu: Bir daha Cumhurbaşkanlığı dahil, herhangi bir pozisyona aday olmayacağım Kılıçdaroğlu: Bir daha Cumhurbaşkanlığı dahil, herhangi bir pozisyona aday olmayacağım

6. toplu iş sözleşmesine göre memurlara 2023 yılının ilk yarısı için yüzde 8 zam yapılacak.

2023 yılının ilk yarısı için memur maaşlarına yapılacak zam, 2023 yılının ilk altı ayı enflasyon oranına göre belirlenecek. 2023 yılının ikinci yarısına ait memur maaş zammının belirlenmesinde Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına ait enflasyon rakamları kullanılacaktır.