Yaklaşık 4 milyon memur ve 2.5 milyon memur emeklisi için 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal hakların belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri sonuçsuz kalmış ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu sürecine geçilmiştir. Konuyla ilgili olarak Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, hakem kurulu süreci hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bu süreçte memur ve emekli kesimlerinin talepleri ve hükümetin teklifleri arasında önemli farklar bulunduğunu belirten Karakaş, toplu sözleşmenin genel zamlarına dikkat çekti. Memur sendikalarının 3 aylık dönemlerde toplamda 2024 yılı için yüzde 70, 2025 yılı için yüzde 40 zam talep ettiğini, ancak hükümetin teklifinin 2024 yılı için yüzde 25, 2025 yılı için yüzde 11 olduğunu ifade etti. Bu farkın 2025 yılı için yüzde 29'a ulaştığını belirten Karakaş, hakem kurulunun bu farkı gözeterek karar vermek zorunda olduğunu dile getirdi.

Yazılan Trafik Cezası İptal Edildi! Mahkemeden Emsal Niteliğinde Karar Çıktı Yazılan Trafik Cezası İptal Edildi! Mahkemeden Emsal Niteliğinde Karar Çıktı

Kamu İşveren Heyeti ile Yetkili Konfederasyon Memur-Sen arasında yapılan görüşmeler sonucunda, 11 iş kolunda anlaşmaya varıldığını ve imzaların atıldığını aktaran Karakaş, genel zam oranlarında ise uzlaşma sağlanamadığını belirtti. Karakaş, Hakem Kurulu'nun bu noktada devreye girdiğini ve 2024 ve 2025'teki zam oranlarını belirlemek üzere harekete geçtiğini vurguladı.

Hakem Kurulu'nun toplam 11 üyeden oluştuğunu belirten Karakaş, bu üyelerin dağılımının Kamu İşveren Heyeti ve konfederasyonlar arasında eşit olmadığını ifade etti. Hakem Kurulu'nun vereceği kararın, genel zam oranları yanı sıra diğer önemli maddeleri de içereceğini söyleyen Karakaş, özellikle büyükşehirlerde ve tatil yörelerindeki memur ve memur emeklilerinin kira sorununun ele alındığını belirtti.

Hakem Kurulu'nun en geç 31 Ağustos'a kadar karar vermesi gerektiğini aktaran Karakaş, bu sürecin oy çokluğuyla sonuçlanacağını ifade etti. Ayrıca, Hakem Kurulu'nun karar verirken Merkez Bankası'nın beklenti enflasyonlarını da göz önünde bulunduracağını belirtti.