Sabah yazarı Mehmet Barlas, “Biz Amerika’nın desteği ile iktidara geldik” şeklindeki açıklamasının ardından AK Parti'den ihracı için işlem başlatılan, daha sonra istifa eden iş insanı Ethem Sancak hakkında yazdı. 

“Ethem Sancak'ın istifası da söyledikleri de aslında çok büyük bir anlam ifade etmiyor” diyen Barlas, şu ifadeleri kullandı:


"Cumhurbaşkanı Erdoğan bilindiği gibi uluslararası alanda kimliğini ve kişiliğini kanıtlamış biri. Diplomaside altın çağımızı yaşadığımız bir dönemde yaptığı bu çıkışla Ethem Sancak kendini isteyerek veya istemeden AK Parti kervanını terk eden malum kişiliklerle birlikte konumlandırmış oldu. Baktığınız zaman bu isimleri sırasıyla görürsünüz. Mesela, Abdullah Gül'ün istifası AK Parti'den ne götürdü veya gerçekten istifa etti mi? Ya da Ali Babacan yeni kurduğu partiyle kime ne katkıda bulunacak?"

Ethem Sancak’ın “müthiş bir siyasi gaf yaptığını” söyleyen Barlas, şu ifadeleri kullandı:

Şırnak/Cizre Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Öğretmenleri Canından Bezdirdi Şırnak/Cizre Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Öğretmenleri Canından Bezdirdi

"Maksadını aşan açıklamalar yapan Ethem Sancak, aslında gerçeğin tam tersini söylemiş. Ve sonuçta da kendini dışarıda buldu. Her şeye rağmen zaten "dışarıda" olan diğerleri gibi alt oyma ve kuyu kazma faaliyetlerinde bulunacağını da zannetmiyorum."