Dr.Mehmet Yılmaz
Kamudanhaber- Özel Haber

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in, HABERTÜRK’den Nagehan Alçı’ya verdiği mülakatta: “Bazen çeşitli sebeplerden kaynaklanan farklılıklar olabiliyor. Bakın Nagehan Hanım, öğretmenlik özel nitelikler gerektiren bir meslek. Size John Nash örneği vereyim. Çok büyük bir dehaydı ama iyi bir öğretmen olabilir miydi? Yani bazen donanımlı, bilgili de olsanız anlatma kabiliyeti gibi temel bir alanda eksikseniz nasıl öğretmenlik yapacaksınız? Ya da kekeme iseniz mesela… Örnek veriyorum, somut bir olay üzerine konuşmuyorum. Öğretmenlikte işin pedagojik, psikolojik boyutu da var, bunu unutmayalım.” ifadelerine yer vermesi kamuoyunda tepki çekti.

Twiter’da #ıspatlaMEB başlığı altında açılan hastag trend topic oldu. On binlerce twiter kullanıcısı, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in mülakat sınavlarını savunmak için kekemeliği örnek vermesinden rahatsız oldu ve tepki gösterdi.

Sosyal medya kullanıcıları, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e; “Hıçkırık” adıyla TRT’de yayınlanan Hint filmini izlemesi tavsiyesinde bulundular. Filmde: Naina Mathur’un (rani), sürekli tıkanıklık, kekemelik yaşadığı Tourette sendromunda bir hastalığı vardır. Naina Mathur’un (rani), ilerde bir öğretmen olmak istemektedir ancak çevresindeki insanlar, rahatsızlığı nedeniyle başka bir meslek seçmesi gerektiğini söylemektedir. Sonunda bir okulda öğretmen olarak iş bulur. Başlangıçta birtakım sıkıntılar yaşayan Naina Mathur (rani) süreç içerisinde mükemmel bir öğretmenlik örneği sergiler. Hayatın içerisinde var olan bir realitenin dışlanarak, yok sayılarak, gençlerin; idealize edilmiş steril bir ortamda adeta fanus içerisinde yetişmesi ve sonra da içinde yaşadığı toplumla uyumlu olması beklenmemelidir. Mahmut Özer’in, mülakatları savunmak için  “kekeme” örneği vermesi bizce de uygun düşmemiştir. Bir sürçülisan durumu oluşmuştur. Bu açıklama; kalp kırmış, gönül yaralamıştır.

Dikkat çekmek istediğimiz bir başka nokta ise Bakan Bey’in verdiği John Nash örneğidir. Bakan Bey, Nagehan Alçı’ya verdiği mülakatında: “…Size John Nash örneği vereyim. Çok büyük bir dehaydı ama iyi bir öğretmen olabilir miydi? Yani bazen donanımlı, bilgili de olsanız anlatma kabiliyeti gibi temel bir alanda eksikseniz nasıl öğretmenlik yapacaksınız?” diyordu.

“Akıl Oyunları” adlı filmde hayatı beyazperdeye aktarılan Nobel ödüllü matematikçi John Nash, 1994’te “Oyun Teorisi” teziyle Nobel Ekonomi ödülünü kazanmış bir bilim adamıdır. John Nash, bir şizofrendi. Sürekli halüsinasyonlar görüyordu. 25 yıl boyunca terapiler gördü ve ilaçlar aldı. Princeton Üniversitesi, şizofren John Nash’ı Harvard'dan daha iyi para vererek transfer etti. John Nash, Massachusetts Institute Tecnology'de (MIT) ders verdi. Yani Amerikan eğitim sistemi, John Nash’i şizofren diyerek sistemin dışına atmadı. Mülakatla da elemedi. Sonuçta John Nash, Nobel’i kazanan “Oyun Teorisi” teziyle insanlığa; istatistik, sosyal bilimler, ekonomi, biyoloji, mühendislik, siyasi bilimler, bilgisayar bilimleri, yapay zekâ çalışmalarında yararlanılan çok büyük bir katkı sundu.

John Nash’in hayatını konu alan “Akıl Oyunları” filmi, 2002 yılında en iyi film de dâhil olmak üzere dört Oscar ödülü almış bir filmdir.

Bakan Bey’in, Nagehan Alçı’ya verdiği mülakattaki ifadeden ise bizim yerli ve milli John Nash’lerin mülakat sınavlarına girecek olurlarsa millî eğitim sistemimizin başarısı için onlara tabiri caizse: “Hey Nash! hadi naş…” denileceği gibi bir anlam çıkıyor.

Her ne kadar modern oyun teorisi Von Neumann ve Morgenstern’in çalışmalarıyla başlamış olsa da John Nash’in herkesin önüne geçmesinin sebebi yazdığı tez ile oyun teorisinin çekirdeğindeki kritik “denge” sorunsalına bir çözüm getirmiş olmasıdır.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in, Sözcü Gazetesinden Saygı Öztürk'le gerçekleştirdiği röportajda: "Kantarın topuzunu kaçırmamak gerektiğini" ifade etmesi; Mahmut Özer’in de tıpkı John Nash gibi kendi “Oyun Teorisi’ndeki “denge” sorunsalına bir çözüm bulmaya çalıştığını ortaya koyan bir açıklamadır…

Daha düne kadar “kantarın topuzunu kaçırmayıp” dengede tutmayı önceleyen Mahmut Özer’in oyun teorisinin aksayan yönü olarak Zonguldak merkezli eş dost kadrolaşması gösteriliyordu. Dün, Bakan Mahmut Özer’in daha önce rektörlüğünü yaptığı Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Grizu-263 Uzay Takımı'nın tasarladığı Türkiye'nin ilk cep uydusunun uzaya fırlatılması, Bakan Mahmut Özer’in “Oyun Teorisi”nin uzayla buluşmasının bir yansıması olarak da değerlendirilebilir mi?

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in ifadesine göre; donanımlı, bilgili de olsalar bizim yerli, milli “John Nash”ler, öğretmen olmamalılar. Mülakatlardan geçmemeliler.  

Ama John Nash’ler; bir şekilde akademisyen, bürokrat hatta siyasetçi olabilmeliler ki Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılan 5x5x5 santimetre küp boyutlarındaki Türkiye'nin ilk cep uydusu benzeri gelişmelerle ülkemiz de uzaydaki yerini sağlama alabilsin. Değil mi?

Güvenlik kaygılarıyla da olsa başka bir sebeple de olsa nepotizmin, sadakatin, akreditasyonun, korkuların, kaygıların, kuşkuların kıskacında, liyakatin devre dışı kaldığı bir eğitim sisteminin başarılı olamayacağı tezi bu Mahmut Özer’in “Oyun Teorisi”yle tersine dönecek mi hep birlikte göreceğiz…

Bunun için, Mahmut Özer’e zaman tanıyarak; “MEB’in Akıl Oyunlarını”, Bakan Bey’in “Oyun Teorisi”ni, teorinin “Denge”sini, “Kantarın Topuzunun Ayarını”n kurulmasının Bakan Yardımcısı, genel müdür, daire başkanı atamalarına etkisini sabırla beklememiz gerekiyor. Amerikan Eğitim Sisteminin John Nash’e verdiği fırsatı kendi yerli ve milli John Nash’lerimizden esirgememeliyiz…

Sonuç olarak; Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmen mülakatlarıyla ilgili vermiş olduğu kekemelik örneği öğretmenlerimizi üzmüş ve kendisine puan kaybettirmiştir. Sayın Bakan’a ünlü bir hint filmi olan Hichki ( hıçkırık) filmini izlemesini tavsiye ediyoruz.

Denizin rengi kahverengiye büründü! Marmaris ve Bodrum’a fırtına vurdu... Denizin rengi kahverengiye büründü! Marmaris ve Bodrum’a fırtına vurdu...

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları MYZ DİJİTAL MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Kamudanhaber.Net'i Twitter'dan takip etmek için tıklayınız

Kamudanhaber.Net'i Facebook'tan takip etmek için tıklayınız

KAMUDANHABER TELEGRAM KANALI İÇİN: https://t.me/kamudanhabersitesi