YABANCI DİLDE HAZIRLIK İÇİN 620 OKUL BELİRLENDİ

MEB, 5'nci sınıflarda uygulanacak yabancı dil ağırlıklı eğitimde, pilot uygulama için 81 ilde 620 okul belirledi.

MEB 16.09.2017, 09:01
YABANCI DİLDE HAZIRLIK İÇİN 620 OKUL BELİRLENDİ

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 5'nci sınıflarda uygulanacak yabancı di?l ağırlıklı eği?ti?mde pilot uygulamanın yapılacağı 81 ildeki 620 okul belirlendi.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu'nun illere gönderdiği genelgeye göre, öğrencilerin en az bir yabancı dili yazılı ve sözlü iletişim kurabilecek şekilde iyi derecede öğrenmesini sağlamak amacıyla planlanan, 5'nci sınıflarda yabancı dil ağırlıklı eğitimde pilot uygulama bu yıl başlıyor.

Yabancı dil ağırlıklı eğitim uygulaması, 2017-2018 eğitim öğretim yılında sadece valiliklerce bildirilen okullarda yapılacak. Yeni uygulama, belirlenen okulların tüm 5'nci sınıflarında uygulanacak.

Öğretmen ihtiyacının olması durumunda ise valilikler görevlendirme yoluyla öğretmen ihtiyacını karşılayabilecek.

Uygulamanın yapılacağı okullar, "Yabancı Dil Ağırlıklı 5. Sınıf İngilizce Dersi Öğretim Programı"nı kullanacak.

Haftalık ders çizelgesine göre ayrıca 5'nci sınıflarda, Türkçe 6, matematik 4, fen bilimleri ve sosyal bilgiler 3'er, din kültürü ve ahlak bilgisi de 2 ders saati verilecek.

Belirlenen okullara bakanlıkça temin edilerek dağıtılacak eğitim materyalleri kullanılacak. Söz konusu materyaller uygulama okullarına gönderilene kadar öğretmenler, Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün hazırladığı yabancı dil eğitimi ile ilgili Eğitim Bilişim Ağında (EBA) yer alan kaynakları, DynEd İngilizce Eğitim Sistemini ve zümre öğretmenler kurulunca hazırlanacak materyalleri kullanacak.

Yabancı dil ağırlıklı eğitim yapan okullarda öğrencilerin dört dil becerisini geliştirmeye yönelik çalışmaların yapılması esas olacak.

Yorumlar (2)
Bahtiyar kılıç 4 yıl önce
Lütfen değerlerimize ters vazgeçelim ,reis yine bir iyilik bekliyoruz,yabancı dil eğitimine bukadar zaman ayrılmaz 5. Sınıf heba olur,Reisin el atacağına inaniyoruz
Hasan Kökçelik 4 yıl önce
Anadolu Liselerinin orta kısımlarının bulunduğu dönemdeki gibi bir uygulamaya benziyor. Yabacı dil kitapları batı kopyalı olmaz İnşAllah.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49