''Uzaktan eğitim sürecinde ortaokullarda notla değerlendirme kararı yeniden gözden geçirilmelidir''

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan: Uzaktan eğitim sürecinde ortaokullarda notla değerlendirme kararı yeniden gözden geçirilmelidir

MEB 08.01.2021, 21:21 08.01.2021, 21:29
''Uzaktan eğitim sürecinde ortaokullarda notla değerlendirme kararı yeniden gözden geçirilmelidir''

Malum olduğu üzere Bakanlığın aldığı karar uyarınca ortaokullarımızda öğrencilerimizin birinci dönem notları, (yapılmışsa) yazılı sınavları, yazılı sınav yapılmamışsa canlı ders etkinliklerine katılım ve proje ödevleri üzerinden değerlendirilecektir.

Ancak bu karar ivedilikle gözden geçirilmelidir. Çünkü bu uygulama, “Adrese Dayalı Kayıt Sistemi”ne göre öğrenci alacak liselere geçiş sürecinde çok adaletsiz durumların ortaya çıkmasına neden olacaktır.
Bilindiği üzere liselere geçişte öğrencilerin yerleştirilmesinde adres, yaş ve okula devam gibi kriterlerin yanında en önemli belirleyici bir diğer unsur da Temel Eğitim Başarı Ortalaması’dır.

Ancak geride bıraktığımız süreçte okullarımızın bir kısmı yüz yüze sınav yapmış, bir kısmı ise henüz sınav yapmadan tekrar uzaktan eğitime geçilmiştir. Bakanlık gelinen durumda yapılan yazılı sınavların geçerli olacağını, yazılı yapılmayan ya da yapılan yazılıya girmeyen öğrenciler için ise ders etkinliklerine katılım ve proje ödevlendirmeleri üzerinden puanlamanın yapılacağını duyurmuştur.
Pek çok öğretmenimiz, bu kararın, adeta yüz yüze yazılı sınav yapılan öğrencilerin cezalandırılması anlamına geldiği görüşündedir. Yazılı sınavlar ya her öğrenciye yüz yüze yapılmalıydı (ki, bu mümkün olmadı) ya da yapılan yazılı sınavlar da dikkate alınmamalıdır.

Öte yandan, doğal olarak, derse katılım ve proje ödevi yoluyla belirlenecek ders notları objektif olmaktan uzak olacaktır. Öte yandan uzaktan eğitime erişim sorunu yaşayan öğrencilerimizin durumu da bir başka tartışma ve adaletsizlik konudur.

Özellikle lise yerleştirmeleri bakımından, öğretmenlerimizin kanaat kullanarak vereceği bu notlar, öğretmenleri gereksiz tartışmaların içine çekmek için gerekçe olacaktır. 
Öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin adalet duyguları sarsılmamalı, öğretmenlerimiz özellikle velilerle karşı karşıya bırakılmamalıdır.

Bakanlık çok geç olmadan kararını gözden geçirmeli ve ortaokullarda da liselerde olduğu gibi 1. Yarıyıl notunu, yüz yüze eğitime başlandığında belirlenmek üzere ertelemelidir.

Talip Geylan

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı

Yorumlar (12)
öğretmen 1 hafta önce
Bu dönem not ile değerlendirme olmamalı,yani nötr kalmalı.
Köyceğizli 1 hafta önce
Uyduruk ölçütlerle değerlendirme yapmak zaten kör topal olan eğitim sistemini tamamen felç edecek ve güveni yok edecektir.
Öğretmen 1 hafta önce
Doğru bir karar. Uzaktan eğitime not öğretmene olan inancı zedeler
Yinemi 1 hafta önce
Hep bu hep bu adam...boş işler...
Olduğu kadar 1 hafta önce
Milli Eğitim Bakanlığı pandemi sürecinde sınıfı geçmiştir. Bu süreçte daha iyisi olamazdı. Can derdine düşen çocuklarımızı not ile değerlendirmeye çalışmak yanlıştır. Sayın Bakanımız bu hatadan döner.
Muğlalı 1 hafta önce
Sizin artık hiç inandırıcılığınız kalmadı bende. Her zaman her yerde liyakat, eşitlik ve adalet dediniz. Ama hepsi boşmuş... Geçen hafta muğlada öğretmenliğe hiç atanmamış birisi köyceğize şube müdürü olarak atanıyor, yetinmiyorlar bir de menteşe ilçesine(il merkezine) yine şube müdürü olarak görevlendirmesi yapılıyor. Eğitim bir sen bu durumu ülke gündemine bomba gibi düşürüyor ama benim sendikamın ne genel merkezinden ne de o çok başarılı gördüğünüz(gerçi biz bişeyini göremiyoruz ama) il teşkilatından tek bir ses çıkmıyor. İnsanın hayırdır diye bir sorası geliyor tabi. Her konuda ses veren sizler böyle bir atamada neden sesinizi çıkaramadınız acaba çok merak ediyorum. Yazık. Çok yazık. Sendikamıza bağlılığımdan dolayı istifa etmiyorum. Ama sürece göre her an kararımı değiştirebilirim. Bu bir istifa tehdidi değil. Binlerce insan atama beklerken bu şekilde yapılan bir atamaya sesinizi çıkaramıyorsanız bence siz de, il temsilciniz mürsel başkan da üye olarak bizler de hep birlikte bu sendikayı bırakalım. Haksızsam yorum olarak yazın altına.
murat 1 hafta önce
ya bırakın herşeye maydonoz olmayı memur sen ve türk eğitim sen sınav olsun iyice boşladı çocuklar ne derse giren var nede bir şey sizde her şeye karşı olmayın be başkanlar birde destek verin ya
Bir Tweet ile yine değişir! 1 hafta önce
Rastgele yönetilen,gelen tweetlerle( sözde baskı) ile karar değiştiren,Ankara' daki bürokratların çalışkanlığı! Basiretliliği! Bu haftaki kamudan habere konu olan bir bakanlıktan kim ne bekliyor?
Fikri 1 hafta önce
Erişim imkanları sağlanıp hazırbulunuşluluk gibi bir sınav yapılıp üst eğitim kurumlarına geçişte başarı puanı bu sene hesaba katılmaması da düşünülebilir.
Ortaöğretim için yazsam da tüm seviyelerde bu düşünülebilir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49