UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE ÖĞRETMENLERİMİZİN YAPTIĞI HATALAR

Ahmet Devrim Kaya yazdı: Canım öğretmenim, keşke bunlar hiç yaşanmasaydı da biz seni bildiğimiz gibi bilmeye devam etseydik…

MEB 24.12.2020, 18:26 24.12.2020, 21:51
UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE ÖĞRETMENLERİMİZİN YAPTIĞI HATALAR

Kamudanhaber- Özel Haber

Ahmet Devrim Kaya

Covid19 salgını ile birlikte okullar kapanıp uzaktan eğitime geçildi. Ülkemizde salgın öncesinde de ilköğretim, ortaöğretim, yükseköğrenime hazırlık, yabancı dil öğretimi gibi alanlarda özel kuruluşlar, ücretli uzaktan eğitim hizmeti sunmaktaydı.

Salgın süreci ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı, altyapısı bulunan EBA (Eğitim Bilişim Ağı) programını televizyon üzerinden de sunmaya başladı. İlk başlarda televizyon üzerinden sunulan hizmet, altyapı güçlendirilerek internet ağı üzerinden de verilmeye başlandı. EBA’nın teknik altyapısı sayısı 18 milyonu geçen öğrenciye 7/24 hizmet verebilecek yeterlilikte olmadığından olsa gerek; hem EBA üzerinden hem de doğrudan ücretsiz hizmet veren Zoom isimli uzaktan eğitim platformundan yararlanılmaya başlandı. Zoom’un yanında Google Meet, Microsoft Teams, Cisco Webex vb. uygulamalardan da yararlanılmakta.

Bizim burada değinmek istediğimiz konu; bu programların kullanımına yönelik acemilikler ya da teknik detaylar değil. Her fırsatta fedakârlıklarını vurguladığımız öğretmenlerimizin bazıları, eğitimde teknoloji kullanımı gerçekten çok çok kötü durumda. Ama bunun da ötesi öğretmenlerin en azından bir kısmının pek de öyle fedakâr olmadıklarını da konuşmamız gerekiyor. Kırk kişilik sınıfını iki gün 15 kişi diğer iki gün 15 kişi şeklinde ikiye bölen öğretmenlerimiz, kendisinde ya da ailesinde kronik rahatsızlığı olan veya başka nedenle eğitime devam edemeyen 10 öğrencisine haftalık ders saati dolduğu gerekçesiyle yalnızca haftada 4 saat ders verdi. Akşamları ev ortamında 2’şer saat ders verebilirdi oysa… Ama ne kadar ekmek o kadar köfte misali, ek ders ücretini alamayacağı fazladan dersi vermedi idealist, fedakâr öğretmenlerimiz. Tamamen uzaktan eğitime geçildiğinde okul idaresinin verdiği programı eline alan veliler, kendi yaşantılarını bu programa göre düzenlediler mecburen... Ama öğretmenimiz bu programa uymadı: “Program da dersim sabah, ama ben o saatte müsait değilim.” dedi.

Çocukların sokağa çıkma izninin olduğu saatte dersini yaptı. Promosyon olarak ücretsiz aldığı kaynak kitaplardan, her hafta whatsapp üzerinden sayfalar dolusu ekran görüntüsünü yolladı sınıf gruplarına, ödev diyerek… Altı ve üstü simsiyah olan ekran görüntüsünü hiçbir fotokobicinin “çok toner gider” gerekçesiyle fotokopi çekmeyeceğini ve sınıfında mevcut 40 öğrenciden yalnızca birisinin evde yazıcısı olduğunu düşünmeden… O minik çocukların, küçücük telefon ekranından bakarak yazmasını istedi, itiraz eden veliden de… Sanki kendi çocuğu yokmuş gibi… 40 sayfalık fotokopi parasının bir kitap parasına denk geldiğini de düşünmedi öğretmenim.

Bari kitap aldırsaydın da ödevin sayfa numarasını söyleseydin, o zaman daha az zahmetli ve daha az masraflı olurdu. Millî Eğitim Bakanlığının bin bir zahmet ve emekle hazırladığı etkileşimli kitapların, soru bankalarının, çalışma kitaplarının yüzüne bile bakmadı öğretmenim. Uzaktan yaptığı, sözlü yerine geçen sınav sırasında, internet şebekesinden kaynaklı olarak hattan düşen öğrencinin feryatlarına da kulak tıkadı öğretmenim. Kendi ders notlarını hazırlamayı lüzumsuz uğraş olarak gören öğretmenim, yüzlerce velinin gözü önünde Zoom’dan ekran paylaşımıyla ücretli eğitim platformlarının öğretmene ücretsiz içeriklerini paylaşıp izlettirdi, ders diyerek…

Canım öğretmenim, keşke bunlar hiç yaşanmasaydı da biz seni bildiğimiz gibi bilmeye devam etseydik…

Şimdi linçe başlayabilirsiniz… İlk taşı ne memlekete ne çocuklara ne eğitime ne de öğretmene hiç bir faydası olmayan, cebini düşünmekten başka da bir işe yaramayan 15–30 Bin arası maaşlı, makam otomobilli sendikacılar atsın…

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları MYZ DİJİTAL MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Kaynak: www.kamudanhaber.net
Yorumlar (34)
Veli 8 ay önce
Mesleğinden ve kendinden neden bu kadar nefret edebilir ki insan? Ya hu, hayatında konu hakkında hiç bilgi almadığı zoom gibi programları saatlerce uğraşı ile iyice öğrenip ders yapan öğretmen. Canlı ders 10 kişiyi geçmemeli diyen uzmanların bulunduğu ortamda vıcur vıcır ses yapan 30 öğrenciyi ekranda kontrol edip bilgiler aktaran öğretmen. O alay ettiğiniz ödevleri 40 öğrenci üzerinden tek tek whatsapp özelden en az günde 1 saat kontrol eden ve cevap gönderen öğretmen. 2 çocupun velisi olarak öğretmenlerimizden memnunuz. Sayın yazar, sizin egonuzla ilgili bir sıkıntınız olabilir ama bunun şamar oğlanı öğretmenler değildir.
Öğretmen 8 ay önce
Bu yazıyı yazan kişi hayatında hiç ders vermemiş. Ders saat aralığı bakanlık tarafından belirleniyor. Öğretmenler değişiklik yapamıyor. Öğretmenden beklenti fazla ders vermekmis. Hangi kurum fazladan mesai yaptı da öğretmenden böyle bir fedakarlık bekleniyor. Öğretmenin evde çocuğu yok mu.
mustafa 8 ay önce
Ahkammkesmek kolay. Bu yaziyi yazan çocuğunu ekran karşısına bile oturtamayan birisidir eminim. Yazık.
Gökhan 8 ay önce
Sabahtan bu saatte kadar 14 ders işledim. Her dersin her dakikası dolu dolu işledim. 10 saattir bilgisayar elektrik harcıyor,10 GB internet cebimden harcadım. 1000 dolar bilgisayar parçası ödedim...yetmez gibi yarın için ders metaryali hazirliyorum... Daha ne istiyorsunuz öğretmen den. Verilen 3 kuruş ücret ise tartışma konusu olan onunda vermeyin... Yazıklar olsun... Bir millet vekili kaç lira ücret alıyor ve ne üretiyor bunlari inceleseniz
Sınıf öğretmeni 8 ay önce
Bu yazıları kendime hakaret sayarım, keşke öncelikle biz çoğunlukta olan öğretmenlerin ne kadar fedakarlıklar ile ders yaptıklarına da yer verseydiniz. Uzaktan eğitim yüz yüze eğitimden çok daha yıpratıcı ama her dakikanın hakkını vermenin huzuruyla uyuyorum hergün. Uzun uzun anlattığınız bu yazıdaki kişiler var ya ne meslek yaparsa yapsın hep kusur olacak çünkü mayası bu. Uzun uzun bir teşekkür yazılırsa hakkımı helal edebilirim günah alıyorsunuz genele yayarak
Son Taş 8 ay önce
"ek ders ücretini alamayacağı fazladan dersi vermedi idealist, fedakâr öğretmenlerimiz" ifadesi nasıl bir önyargı içinde olunduğunu, münferit olayların genelleştirerek öğretmenlere vurma modasına uyulduğunu, tepe noktalardakini tenkit edemeyeceğinden en güçsüze vurma kahramanlığını (!) gösterdiğini ifade etmeye yeter.
Bu süreçte birçok öğretmenimiz canla başla gücünün çok ötesinde çalıştı ve çalışıyor.
OSMAN42 8 ay önce
Eline kalemi alan, bir şeyler karalıyor.
Emre 8 ay önce
..... soyleyene bakarım adam mi diye.
Bence başka yorum yapmayın.deymez
Mustafa 8 ay önce
Yazıklar olsun kamudanhaber belki bir kaç öğretmenin yaptığını tüm öğretmenler yapıyormuş gibi haber yapmanız nasıl bir öğretmen nefretidir. Hangi kurumda çürük elma yoktur. Yazıklar olsun kamudanhaber. Benim için takip edeceğim haber siteleri arasında artık olmayacaksın. Kendine saygısı olan tüm meslektaşlarımın kamudanhaber sitesini takip etmeyecegini düşünüyorum.
Azize 8 ay önce
Doğru söze hacı emmin ne desin?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 05 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49