Sayıştay: MEB Öğretmen Kadrolarını İhtiyaç Doğrultusunda Dağıtmamış

Sayıştay’ın 2019 yılı Milli Eğitim Bakanlığı resmî raporu yayınlandı... En büyük eleştiri öğretmen atamaları ve dağılıma geldi .

MEB 06.10.2020, 18:58 06.10.2020, 19:15
Sayıştay: MEB Öğretmen Kadrolarını İhtiyaç Doğrultusunda Dağıtmamış

Kamudanhaber - Özel Haber

Sayıştay 2019 yılı Milli Eğitim Bakanlığı Denetim raporunu yayınladı .

Denetim raporunda en büyük eleştiri öğretmen atama planlanmasının yapılamamış olmasına geldi .

Sayıştay’ın yayınlamış olduğu rapora göre ; sadece 10 ilde kurum bazlı 138.393 öğretmen açığı bulunurken , 13 ilde 45.141 norm fazlası öğretmenin görev yaptığı dikkatlerden kaçmadı .


Sayıştay ; “Zira ülke geneli ve iller itibarıyla hangi alanlarda ne kadar öğretmene ihtiyaç bulunduğu eğitim kurumları düzeyine kadar belli iken norm kadroların belirlenmesinde ve öğretmen atamalarında öncelikle bu durumun göz önüne alınmaması planlama sürecinde saha verilerinin analiz edilmediği ve atamaların bir plan dâhilinde yapılmadığını göstermekte olup bu durum problemin çözümünü zorlaştırmaktadır.”

Sayıştay ; “Söz konusu açık ve fazla, yer değiştirme suretiyle yapılan atama, ilk atama, sözleşmeli öğretmenlik ve ders ücreti karşılığı öğretmenlik gibi yöntemlerle dengelenmeye çalışılsa da mevcut dengesizliklerin önemli boyutlara ulaştığı görülmektedir. Söz konusu dengesizlik, bir taraftan ihtiyaç fazlası öğretmenler nedeniyle kısıtlı olan insan kaynağının etkin ve verimli kullanılamamasına, diğer taraftan öğretmen ihtiyacı karşılanamayan birçok yerleşim biriminde bireylere eğitime erişme hakkı ve eğitimde fırsat eşitliği gibi temel anayasal hakların yeterince sunulamamasına yol açmaktadır.” dedi.

ÖĞRETMEN KADROLARININ İHTİYAÇ PLANLAMASI ÇERÇEVESİNDE DENGELİ DAĞITILMADIĞI YÖNÜNDE Kİ SAYIŞTAY BULGUSU AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE RAPORLAŞTIRILMIŞTIR

İŞTE O BULGU

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları MYZ DİJİTAL MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Kaynak: www.kamudanhaber.net
Yorumlar (3)
halk halk 9 ay önce
bana kalsa 100.000 üzerinde öğretmen fazlalığı var okul idareleri koruyor çoğu öğretmeni öğretmen gitmesin diye sınıf bölüyorlar norm fazlaları mecburi atanmıyor maaş karşılığını dolduramayan yüz binden fazla öğretmen var nor kadrolar sınıflar ankaradan direk kontrol edilmeli sınıf birleştirme ayırmaları kontrol edilmeli norm fazlası tutan idareciler cezalandırılmalı
Fen bilimleri 9 ay önce
İhtiyaç bulunan kadrolara daha fazla atama sayısı gelir diye umut ediyoruz. Elde fazlalık varsa önünü kesecek ihtiyaca göre alım yapacak devlet kasasındaki yük azalacak. Ama o ihtiyaçları ücretli öğretmenler karşılamamalı. Eğitim fak. Mezunu binlerce genç bekliyor.
ferit 9 ay önce
vebali sendikalarla vekillerin boynuna herkes adamını bi yerlere getirmek için uğraşıyor o zaman kardeşim 657 yi değişin aman nolacakki yine kimsesi olmayan yanacak
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 16 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49