Rehber öğretmen ihtiyacı nasıl giderilecek?

Milat gazetesi yazarı Ufuk Çoşkun yazdı...

MEB 01.10.2020, 11:27
Rehber öğretmen ihtiyacı nasıl giderilecek?

Türkiye’de öğretmen açığı istatistiklerine bakıldığında belki de en fazla açıklardan birinin “Rehber Öğretmenlik” alanında olduğu görülür.

Bu konuda net bir istatistik verisine sahip olmasam da çeşitli basın kaynaklarının belirttiğine göre bu ihtiyaç 6 bin civarında. MEB’in bu konuda net bir istatistik yayınlaması da kamuoyunun bilgilenmesi için yerinde olacaktır.

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık servisi okullarda önemli vazifeler üstlenir. Öğrencilerimizin ruhsal, fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden tanılanması, gelişebilmeleri, kendilerini tanıyarak uygun kararlar verebilmeleri, seçim yapabilmeleri, çevreleriyle sağlıklı ve dengeli ilişkiler kurabilmeleri için faaliyet yürüten, çalışmalar yapan bir servistir bu.

Ne yazı ki birçok okulda PDR ihtiyacı söz konusudur. Öyle ki öğretmenlerimiz birkaç farklı okulda hizmet vermeye çalışmaktadırlar.

Bilindiği üzere MEB, 2011 yılında yaklaşık yirmi bin civarında olan rehber öğretmen açığını kapatmak için “sosyoloji” alanından mezun olan kişilere rehber öğretmenlik alanına geçiş hakkı tanımıştı.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 20.05.2013 tarih ve 1029677 sayılı yazısı ile Rehber öğretmen görevlendirme zorunluluğu bulunan özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görevlendirilecek yeterli sayıda rehber öğretmen temininde güçlükle karşılaşıldığından "Rehberlik Kursu" düzenleneceğini açıklamıştı.

Bu vesileyle sosyoloji ve felsefe mezunlarına rehber öğretmen olma fırsatı doğmuştu.

Bugün alan değişiklikleri sürecinde sosyoloji alanı mezunlarının rehber öğretmenlik alanına geçişine müsaade edilmiyor.

2011’de ve sonrasında verilen hakkın bugün neden verilmediğini anlamakta zorlanıyorum. Çünkü sosyoloji mezunlarının gerek yeterlilikleri gerekse gördükleri dersler noktasında 2011’den bu güne değişen bir durum da söz konusu değil.

O halde sosyoloji alanı mezunlarına bugünlerde rehber öğretmenliğe geçiş izni verilmeyişinin de mantıklı ve kabul edilebilir bir izahı yok.

Kurumlardaki rehberlik servislerinin en verimli şekilde çalışması öncelikle kurumların rehber öğretmen ihtiyacının giderilmesi ile mümkündür.

Bu ihtiyacın giderilmesi konusunda alan değişikliği süreci önemli bir fırsattır. Yeni bir atama şeklinde olmayacağı için MEB’in sırtına mali yükü olmayacak bir seçenektir bu.

Aralık ayında takvimi başlayacak olan alan değişikliği sürecinde sosyoloji mezunlarına rehber öğretmen olma hakkı verilmelidir.

Gerekirse sosyolojiden rehberlik alanına geçen öğretmenler için bir eğitim programı uygulanıp daha sonra kurumlardaki görevlerine başlamaları sağlanabilir.

Böylece eksik eğitim programı açısından duyulan endişeler de giderilmiş olacaktır. Kısacası rehberlik biriminde daha verimli olacağını ve sisteme daha çok katkı sağlayabileceğini düşünen öğretmenlerin sosyoloji alanından rehberlik alanına geçişlerinin önündeki engel kaldırılmalıdır.

MEB, Talim Terbiye Kurulunun raporu ve Alan Değişikliği Kılavuzu ile bu konuyu çözebilir. Umarız yıllardır bekleyen ve bu gelişmenin yolunu gözleyen sosyoloji alanı mezunlarına söz konusu hak tanınır.

Farklı sınıf öğretmenlerine “zihinsel engelliler öğretmenliği” hakkı tanınmış olmasına rağmen sosyoloji bölümü mezunlarına PDR hakkı tanınmaması ilginç bir durum.

Oysa psikoloji bölümü ile sosyoloji bölümünün dersleri, teknik boyutlar haricindeki kapsamları yakınlık gösteriyor. Bu bakımdan sosyoloji mezunları MEB’in belirleyeceği bir seminer programından geçirilerek PDR alanında fevkalade ataması yapılabilir.

Ya da ilgili bölümün kapasitesi arttırılarak okullardaki bu ihtiyaç giderilmelidir. Bilhassa pandemi sürecinde bu servisin ne denli önemli olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

UFUK ÇOŞKUN

MİLAT

Yorumlar (51)
Ahmet Çelik 9 ay önce
Ufuk bey gerçekten düpedüz saçmalamışsınız psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun ve kimi işsiz kimi özel sektörde kötü şartlarda çalışam 19 bin yanlış duymadın 19000 mezun arkadaşımız var siz hala yok sosyoloji yok felsefe diyorsunuz. Adama sormazlar mı be kardeşim ne diye sosyoloji okudun ne diye felsefe okudun memlekette psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mü kalmadı. Bide yüzsüz gibi başka alanı talan etmek. Ayıptır. Yazıktır. Günahtır. Şu eğitim sistemine gelen kötülüklerin en büyüğü bu alan talanı. Siz de gidip buna maşa olmuşsunuz.
Realist 9 ay önce
Ufuk coşkun bey diyor ki ekmek yoksa pasta yiyin
Selma 9 ay önce
Bu nasıl bir yorumdur? Okuldaki PDR servisleri için gerekli tek bölüm Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlıktır. Yaklaşık 20 bin mezunumuz varken ne sosyolojisinden bashediyorsunuz siz? Açık varsa o PDRden tamamlanır!
Semra c. 9 ay önce
2011 yılında da sosyoloji mezunlarının psikolojik danışmanlık ve rehberlik alinda yeterlilikleri yoktu, simdi de yok. Yapulan yanlisin halen yaralari sarilmaya calisilirken , siz diyorsunuz ki yeni yaraların neden acilamayacagini anlamıyorum. Bilgi ve yetkinliginizin olmadidigi yerde sözünüz de olmasim lütfen. Bildiginiz konularda yazın yada araştırın öyle yazin.
Özge O. 9 ay önce
Saçma sapan konuşma Ufuk
Alan disi 9 ay önce
Bence rehberlik mezunlarinin yeterliligi yok foyalari ortaya cikinca kazan kaldirdilar
Sanki cok is yapiyorlarmis da
Allah var laf yaparak iyi is yapiyorlar
Baki Duy 9 ay önce
Sayın Coşkun ya psikolojik danışmanlar konusunda bihabersiniz ya da sosyoloji, felsefe, psikolojik vs programı mezunlarına şirin davranmaya çalışıyorsunuz. Öncelikle 100’e yakın PDR lisans programından her yıl 1000’e yakın psikolojik danışman (PD) mezun olmaktadır. Şu anda 6000’in üzerinde PD kadro beklemektedir ya da iş kovalamaktadır. Mevcut PDR lisans programları MEB’in ve özel kurumların ihtiyaç duyduğu PD arzını sağlayacak durumdadır. Sorun MEB’in yeter düzeyde kadro açmamasıdır. İkincisi, neden PDR dışından kişilerin rehber öğretmen veya ilgili kadrolara atanmaması gerektiğini PDR ve diğer sözünü ettiğiniz lisans programlarını incelerseniz, farkımızı fark edersiniz. Öneriniz ne bilimseldir ne mevcut gerçeklikle uyumludur ne de akılcıdır. Farklı mesleki formasyona sahip olan kişilerin yetkin olmadıkları bir alanda istihdam edilmesini önermeniz, diş sorunu olan çocuğunuzu dişçi yerine veterinere ya da üroloğa götürmenizle aynı şeydir. Lütfen bilgi sahibi olun, zira bilgi olmadan öne sürülen fikirler çoğunlukla saçmalık olur.
Ahmet Çelik 9 ay önce
Ufuk bey gerçekten düpedüz saçmalamışsınız psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun ve kimi işsiz kimi özel sektörde kötü şartlarda çalışam 19 bin yanlış duymadın 19000 mezun arkadaşımız var siz hala yok sosyoloji yok felsefe diyorsunuz. Adama sormazlar mı be kardeşim ne diye sosyoloji okudun ne diye felsefe okudun memlekette psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mü kalmadı. Bide yüzsüz gibi başka alanı talan etmek. Ayıptır. Yazıktır. Günahtır. Şu eğitim sistemine gelen kötülüklerin en büyüğü bu alan talanı. Siz de gidip buna maşa olmuşsunuz.
Caner can 9 ay önce
PDR mezunu ile sosyoloji mezununun aldı dersleri biliyor musun? Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorsun yazınız tamamen saçmalık
Pdr 9 ay önce
Sayın hocam; çok fazla sayıda alan mezunu psikolojik danışman arkadaşımız vardır. Psikolojik danışman eksikliğinin nedeni MEB'in kadro açmamasıdır.Yoksa şuan alan mezunu olup atanamayan bir çok arkadaşımız mevcuttur.
Mert Kaya 9 ay önce
Bu nasıl saçma ve aymaz bir yazıdır.
Siz kaç üniversitede Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü var senede kaç mezun verir biliyor musunuz?
Bu ihtiyacı karşılayacak fazlası ile mezun açıkta beklerken alan dışı atama yapmada nedir?
Hayırdır sosyoloji mezunu eşiniz, çoluğunuz çocuğunuz var da yer mi bakıyorsunuz sokuşturacak?
Allah akıl fikir versin!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 21 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49