Proje Okullarına Yönetici, Öğretmen Görevlendirmenin Patolojisi

Kamudanhaber sitemiz yazarı Ahmet Devrim Kaya yazdı…

MEB 06.11.2020, 18:21 06.11.2020, 19:05
Proje Okullarına Yönetici, Öğretmen Görevlendirmenin Patolojisi

Kamudanhaber- Özel haber

 Ahmet Devrim Kaya

Patoloji sonucu; hastalık metastaz yapmış. Sayın Cumhurbaşkanımızın koyduğu teşhis doğru ve yerindedir: “Türkiye eğitim-öğretim reformuna ihtiyaç duyuyor.' Bir an önce müdahale şart.

Şimdilerde proje okulları olarak nitelendirdiğimiz, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri gibi nitelikli okullarımıza; bir dönem yazılı sınavı geçenler arasından, Ankara'da, Bakanlık Merkez Teşkilatı tarafından yapılan mülakat neticesinde öğretmen atamalarıgerçekleştiriliyordu. Bu nitelikli okullarımıza; işinin ehli,ehliyetli, liyakatli öğretmenlerimiz atanıyordu. Sonraları,FETÖ'nün ve lokal düzeyde bazı bölgelerde de devletle sorunu olan kimi yapıların kadrolaşması; devleti buralarda tedbir almaya sevk etti. Buna kimsenin itirazı yok.

Ancak, daha sonraları proje okulları olarak nitelendirilen okullara; teknik olarak okul müdürünün, fiili olarak ise sendika, siyaset, STK vb. kurumların teklifi ile müdür, müdür yardımcısı, öğretmen atanması; bu nitelikli okulların niteliğini tartışmaya açtı. Okul müdürü, 4 yıl sonra kendi kadrosunu tehlikeye atmamak için sendika temsilcisinden isim ister. Sendika temsilcisi de yönetim kurulu üyesinin kendisi, yoksa eşi, o da yoksa arkadaşı, hemşerisi, ticari ortağı, kankisi, site komşusu kim varsa onu teklif eder. İlgili branşta öğretmen bulunamazsa, sendika üyelerine haber salınır. Arada, ilçe milli eğitim müdürünün tanıdığı varsa ilçe milli eğitim müdürü sendikadan rica eder. Yerel siyaset devreye girerse onun teklif ettiği adaya kulp aranır. Kulp bulunamazsa, siyaset kazanır. Bazen bütün bunlara rağmen öğretmen bulunamadığı da olur. İşte o zaman; okul müdürü işinde ehliyetli, liyakatli, işini seven, görevini yapan, öğrencinin sevgilisi öğretmenle yola devam edebilme imkânı bulur.

Ya da bazen, okulun öğretmeni de gitmiş olur, öğretmen bulunamaz. O zaman, her yere duyurulur: “Öğretmen aranıyor.”diye… Proje okulda çalışmak isteyen ya da proje okulu evine yakın olan bay, bayan öğretmen adayları, okul müdürüne ve sendika temsilcisine kendini beğendirme yarışına girerler. Müdürün öğretmen adaylarına randevu verdiği günlerde,CV’ler hazırlanır, referanslar ayarlanır, saç sakal düzeltilir, makyaj tazelenir, bayramlık kıyafetler giyilir ve görüşmeye gidilir. Okul müdürü; kendine sekreter beğenen iş adamıpozunu takınarak, üstenci bir üslupla karşılar adayları.Çünkü, kendisi de müdür adayı iken aynı tezgâhtan geçmiştir. Kendisine yapılan aşağılamanın acısını çıkaracaktır şimdi… Kendisine diz çöktürülmüştür. Şimdi o da diz çöktürecektir.

Biliyoruz! Bu ifadeler çok ağır! Öğretmenin onurunu, kişiliğini ezen, yok eden ifadeler... Ama ne yazık ki birçok yerde mütemadiyen yaşanan şeyler bunlar. Yoksa, amacımız çocuklarımızı teslim ettiğimiz eli öpülesi öğretmenlerimizi incitmek değil. Bilakis, bu durumun önüne geçerek; onların daha fazla incinmesine engel olmak. Proje okullarda görev yapan bütün öğretmenlerimizi de zan altında bırakmak istemeyiz. Halen, bu okullarımızda; yazılı sınav artı mülakatla atanmış öğretmenlerimiz olduğu gibi, gerçekten işini hakkıyla yapan liyakatli öğretmenlerimiz de görev yapmaya devam ediyorlar. Biz, sadece bu tür şeyler de yaşanıyor, bu okullarda! Haberiniz ola! Kabilinden yazdık…

Peki, öğretmen onurunu ayaklar altına alan bu durum karşısında, sendikalarımız! ne yapıyor?

- Onun üyesi gelmesin, benimki gelsin.

Eğitim adına işin en vahimi de nedir biliyor musunuz ? Biz torpille seçilen bu okul müdürlerine ve öğretmenlere ülkemizin en zeki çocuklarını emanet ediyoruz.

Sonuç: Patoloji sonucu; hastalık metastaz yapmış. Proje okullar bünyesine yayılmış. Sayın Cumhurbaşkanımızın koyduğu teşhis, tespit doğru ve yerindedir: “Türkiye eğitim-öğretim reformuna ihtiyaç duyuyor.' Pansuman tedbirlerle geçiştirme yerine acil müdahale ve reform şart!

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları MYZ DİJİTAL MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Kaynak: www.kamudanhaber.net
Yorumlar (14)
Mustafa Geçici 4 hafta önce
Çok yerinde bir tespit yapmışsınız.Ben yaşadığım olayı yazacağım.2018-2019 öğretim yılı nisan ayı idi. Yazılı sınav sonucu müdür yardımcısı olarak atandığım okul proje okulu kapsamına alındı. Mevcut müdürüm 4 yılını tamamladı. Okula proje okulu ýönetmeliği kapsamında müdür ataması yapılacak. Mevcut müdürüm ve ben müracat ettik. Proje okulu atama yönetmeliğinde 10. Madde şöyle der: Müracat edenlerden yüksek lisans ve doktora yapanlara öncelik verilir. Benim yüksek lisansım var. Müdürümün yoktu. Ancak yönetmelik hak getire eski müdür tekrar atandı. Yetkililere sebebini sordum. Aldığım cevap şu SİYASET BÖYLE KARAR VERDİ. Ben kime ne diyeyim ki!!!!!
Zeki 4 hafta önce
Haberin altına imza atarım tamda böyle oluyor harfi harfine aynı öğretmen el etek öpmez makam uğruna
Yine hüsran 4 hafta önce
ziya hoca bakan olarak okul müdürlüğü anahtarını liyakatlılara veremiyor,verdirmezlerde gücü yetmez sistem böyle yazarın yazdığı gibi eğitim resil durumda torpille atadığınız okul müdürleri çocuklarımıza hak hukuk adalet güzel ahlakı mı öğretecek bu ülkede sistem din kültürü öğretmenine bile torpil arattırır oldu kardeşim
TARUMAR 4 hafta önce
HAKSIZLIK DİZ BOYU.... vesselam
Yalakaligin oldugu bir toplumun sonu Husrandir....
Abdullah 4 hafta önce
Ahmet bey, belki bazı okullar için böyle olabilir fakat proje okullarının çoğu öğretmen bulmakta zorlanıyor. Lütfen sahayı bilerek yazın. Okullarda iş yükü fazla, beklenti yüksek. Öğretmen için iş yükünden başka artı hiç bir avantajı yok. Lütfen biraz saygı ve insaf, lütfen.
Niye rezalet olsun? 4 hafta önce
2014 de başlayıp 2018 e kadar devam eden sendika mülakatları ile binlerce müdür şube müdürü muavin atanırken rezalet olmuyorsa şimdi proje okula öğretmen ataması yapılınca mı rezalet oluyor?
Kimi kime???? 4 hafta önce
Geldiğimiz son durum aşağıdaki linkte arkadaşlar. Kul hakkı yemez bunlar.
https://youtu.be/kp5nNGKJW2k
Erhan KARLI 4 hafta önce
Yaşanan mağduriyet ve vehameti anlatmakta hakikaten kelimeler aciz kalıyor bu kayırma ve torpil konusunda ısrarcı olup bu yöntemi tercih eden anlayış ve oluşumların amaç ve niyetinin eğitimin kalitesinin artması,ülkenin gelişmesi ve ileri gitmesi gibi olma ihtimali var mı bu yöntemin hangi amaca hizmet edebileceği ortadadır ,yazık oluyot bu ülkeye ve ağır vebalin altından kimse kalkamaz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs aşısı yaptırır mısınız ?
Namaz Vakti 03 Aralık 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49