Özel Eğitim Sınıfı Öğretmenlerine Nöbet Ücreti Ödenecek

2018-2019 Öğretim yılından itibaren okul/kurumlar bünyesinde açılan özel eğitim sınıflarında görev yapan özel eğitim sınıfı öğretmenleri haftada üç saat ek ders ücretinden yararlandırılacaktır.

MEB 24.09.2018, 23:29 25.09.2018, 09:20
Özel Eğitim Sınıfı Öğretmenlerine Nöbet Ücreti Ödenecek

SENDİKADAN YAPILAN AÇIKLAMA:

Bilindiği üzere, Milli eğitim Bakanlığı’na bağlı okul/kurumlar bünyesinde özel eğitim sınıfları bulunmaktadır. Bu sınıflarda ise özel eğitim branşı öğretmenler görev yapmaktadır. Özel eğitim sınıflarında görev yapan öğretmenlere ise geçtiğimiz yıllarda; nöbet görevi verildiği halde yönetmeliklerinde yasal olarak nöbet görevleri bulunmadığı gerekçesiyle nöbet ücreti ödenmemekteydi. Bu durum ise bu öğretmenlerimizin mağduriyetine sebebiyet vermiş olup yaşanan bu mağduriyet ise sendikamızca çeşitli platformlarda gündeme getirilmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı 07 Temmuz 2018 tarihinde “Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği” ni değiştirmiştir. Yapılan değişiklik sonucunda Yönetmeliğin “Öğretmenlerin nöbeti” başlıklı 60. maddesinde “(1) Öğretmenlerin okul müdürlüklerince düzenlenen nöbet çizelgesine göre nöbet tutmaları sağlanır. Özel eğitim anaokulları, özel eğitim anasınıfları ile özel eğitim sınıflarında görevli özel eğitim öğretmenleri nöbet görevlerini teneffüs ve yemek saatlerinde sınıflarına kayıtlı öğrencilerin gözetimine devam ederek yerine getirirler.” hükümlerine yer verilerek özel eğitim sınıfı öğretmenlerine de nöbet görevi getirilmiştir. Bu düzenleme sonucunda ise özel eğitim sınıfı öğretmenleri yerine getirdikleri nöbet hizmetine karşılık 3 saat ek ders ücretinden yararlandırılacaktır. 2018-2019 Öğretim yılından itibaren okul/kurumlar bünyesinde açılan özel eğitim sınıflarında görev yapan özel eğitim sınıfı öğretmenleri haftada üç saat ek ders ücretinden yararlandırılacaktır.

İlgili yazımız için tıklayınız.

ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLERİ DE NÖBET ÜCRETİNDEN YARARLANDIRILMALIDIR

ÖZEL EĞİTİM VE HEM ÖĞRETMENLERİ DE NÖBET ÜCRETİNDEN YARARLANDIRILMALIDIR

Yorumlar (3)
Yanlış algı 3 yıl önce
Lütfen yapmayın. Sanki Türk eğitim sen sayesinde olmuş gibi bir resim koyarak insanlarda yanlış algı oluşturmayın. Zaten yönetmelik değişmişti. Bunun TES ile ne alakası var
dr. 3 yıl önce
ücretliler de alacak mı?
Zeki AKYÜZ 3 yıl önce
Özel Eğitim sınıfı öğretmenlerinin sınırlı sayıda öğrencileri olur. Bir sınıfta iki kişi olarak çalışan bu öğretmenler ders ve teneffüslerde öğrencilerle onlarla beraber olmak zorundadır. Bu uygulamalar içinde diğer öğretmenlerden %25 daha fazla ücret alır. Hangi boşlukta nöbet tutacak. Pratikten haberi olmayan popilist SENDİKA...
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 24 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49