Öğretmenler Ne Zaman Aşı Olacak ? Bakan Ziya Selçuk Canlı Yayında Açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk NTV televizyon programında öğretmelerin ne zaman aşı olacağı konusundaki sorulara cevap verdi.

MEB 05.02.2021, 22:49 05.02.2021, 23:00
Öğretmenler Ne Zaman Aşı Olacak ? Bakan Ziya Selçuk Canlı Yayında Açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, NTV canlı yayınında soruları yanıtlıyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamalarından satır başları;

(Öğretmenlerin aşılanması) Açılacak okulların öğretmenleri aşılamada öncelikli olacak.Öğretmenlerin aşama aşama tamamının aşılanması hedefleniyor. 

(Yüz yüze eğitimde alınan önlemler) Bütün okulların risk incelemesi yapıldı. Bütün okullarda dezenfekten ve temizlik malzemeleri depolandı. Okulların yüzde 98'i temiz sertifakası aldı. 

Okullardaki tedbirler okula özgü düzenleniyor. Yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz ve Covid kurulumuz her okuldaki önlemleri belirliyorlar. 

İllerin durumuna göre yetkililer karar verebilecek. Bazı iller var ki birkaç kişi dışında vaka yok. "Biz niye açılmıyoruz" diye soruyorlar.. İldeki yetkililer kapatma veya tamamen açma konusunda karar alabilecek. 

(Okullar ne zaman açılacak) Her ülke kendi koşullarına göre karar vermelidir. Verilere göre kontrollü gidiyoruz. Vaka sayası kriterlerine bakarak karar vereceğiz.

Bütün derslerimiz için üç TV kanalımız var. Dersler için 10 bin video çekildi. Öğrencilerin tüm faaliyetlerini takip ediyoruz. EBA'ya erişemeyen öğrencileri de sürekli takip ediyoruz. EBA'ya ulaşamayanlara bilgisayar sağlamak görevimiz. 

(Müfredat değişecek mi?) Bir dersi yüz yüze anlatırsanız 40 dakikada zor bitirirsiniz, TV karşısında 10 dakikada bitirebilirsiniz. Uzaktan eğitim için öğretmenlerimiz sürece hazırlandı. Özel eğitimler aldırdık. Hazırladığımız derslerde de, sınavlarda da bunlara dikkat edeceğiz. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, NTV canlı yayınında Seda Öğretir'in sorularını yanıtladı.

Yüz yüze eğitimi en çok çocuklar istiyor. Veliler için destek materyallar hazırladık.

Telafi için ulusal destek programı başlatılacak. 

Hiçbir öğretmenimizi riskini bile bile kronik hastalığını bile bile okula çağırmadık. Kronik hastalığı olan öğretmenler izinli sayılıyor. 

Yaz tatilinden belli bir kısmı almak simülasyonda var. Tüm Türkiye için mi, belli gruplar için mi, bunun için de çalışma var. Ne olursa olsun tatil, tatildir. Bu bizim seçenekerimiz dışında değil. Tatilin bir rahatlatıcı etkisi vardır. Biz çocuklarımızın çok fazla tatillerini alalım peşinde değiliz. Eğitim uzun bir yol koşusu. 

AYRINTILAR GELİYOR

Yorumlar (3)
Carlo 5 ay önce
Zorla kimi aşılayacaksın beden dokunulmazlığı denen bir madde var anayasada bu neyin dayatmasi
Hikmet 5 ay önce
Normal tatil süreci bitti. Hala ilkokul ve ortaokullar da nakiller açılmadı. İki hafta önce yalnızca Liseler de nakiller açıldı.
vatandaş 5 ay önce
af edersiniz biz hayvan değiliz ki zorla aşılanalım.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 21 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49