Öğretmen ve öğrencilere ücretsiz ulaşım Meclis Gündeminde!

TBMM’ye sunulan ve gündeme alınacak teklifler arasına alınan iki ayrı kanun teklifinde öğretmenlere ve öğrencilere şehir içi ve şehir dışı ücretsiz ulaşım konusunda hükümler yer alıyor. Teklifler mecliste görüşülecek.

MEB 13.11.2017, 13:00
Öğretmen ve öğrencilere ücretsiz ulaşım Meclis Gündeminde!

Öğrencilere ücretsiz ulaşım Kanun teklifini İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal hazırladı. Anayasa’da yer alan yerleşme ve seyahat hürriyetine atıfta bulunularak, bu hakkın kullanılması için gerekli imkanların sağlanmasının ve varsa sosyal ekonomik ve siyasal engellerin kaldırılmasının devletin görevi olduğu belirtildi.Kanun teklifi yasalaşırsa ilköğretim öğrencileri, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrenimi gören öğrenciler, şehir içi ve şehir dışı ulaşımda ücret ödemeyecek. Bu ücretler devlet tarafından karşılanacak.

657 DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI TEKLİFİ

Öğretmenlere ücretsiz ulaşım Kanun teklifini Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen sundu. Teklifin gerekçesinde öğretmenlerin sosyal ve ekonomik sorunlarından bahsedildi. Öğretmenlerimizin geçim koşullarının iyileşmesinin, çocuklarımızın daha iyi eğitim almalarına da hizmet edeceği vurgulandı.Teklif Yasalaşırsa Belediye Kanununda değişiklik yapılacak. Kanuna eklenecek hüküm ile öğretmenlerin kimlik göstererek yerel yönetimlerce sunulan toplu ulaşım hizmetlerinden ücretsiz yararlanması sağlanacak.Her iki kanun teklifi de 2 Kasım 2017 tarihinde meclise sunuldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu gündemine alınan teklifler bu hafta içerisinde mecliste görüşülecek. Milletvekillerinin oylarıyla teklifin yasalaşması hususu belirlenecek.

Yorumlar (11)
Mestek 4 yıl önce
%50 indirim olsun yine razıyız
ERCAN 4 yıl önce
DİĞER MEMURLARA SERVİS VE YEMEK İMKANI VERİLİYOR. ÖĞRETMENLERE DE YOL ÜCRETİ VERİLSİN. NEDEN DEVLET, MEMURLARI ARASINDA AYIRIM YAPIYOR???
memur 4 yıl önce
Meb te memurum ne servis var nede yemek Kurumun yemekhanesinde ücret karşılı yemek veriliyor.
xxx 4 yıl önce
20 milyon öğrenci 3 milyon akademisyen ve öğretmen için düşünülünce çok iyi bir teklif hiç bir taşımacı kabul etmez gibi batarlar
Hasan sandıklı 4 yıl önce
CHP verdiyse olmaz
Muallim 4 yıl önce
20 milyon insanı ilgilendiren bir husus, bu kanunla en az 20 milyon kişi bedava gezecek olmaz olamaaaz
Osman k 4 yıl önce
İşsize, asgari ücret liye olsun öğretmen asgari ücretin üçkatini alıyor.öğrenci de aynı şekilde olsun işsiz ve asgari ücret linin çocuğuna olsun , zengin çocuk ları ödesin parayı.
Ögretmen 4 yıl önce
Bize hakkimizi verin baska birsey istemiyoruz.
kemal 4 yıl önce
Zatten yilin 4 ayo yatiyorlar bide bi verilsin
keMaL 4 yıl önce
sende fazla çalışmayıp öğretmen olsaydın da yatsaydın böyle hayıflanacağına tutan mı vardı
ibrahim 4 yıl önce
öğretmen olsaydınız,biz mi engelledik
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49