Milli Eğitim Bakanlığı Kendi Atama Yönetmeliğine Uymamış

2019 Sayıştay raporuna Milli Eğitim Bakanlığı kendi çıkardığı görevde yükselme yönetmeliğine uymamış . İlçe müdürü atamalarında yapılan 127 atamanın sadece 38’i gerekli şartları taşıyormuş.

MEB 04.10.2020, 14:28 04.10.2020, 14:51
Milli Eğitim Bakanlığı Kendi Atama Yönetmeliğine Uymamış

Kamudanhaber - Özel Haber

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan görevde yükselme yönetmeliği değişikliği, 13 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti. 
Bu yönetmeliğe göre İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin atanma şartlarında değişiklik yapılmıştı.

Yapılan yönetmelik değişikliği ile ilçe milli eğitim müdürlüğü atamalarında daha önce 2 yıl okul müdürlüğü şartı aranırken, görevde yükselme yönetmeliğinde yapılan değişiklikle şube müdürlüğü yazılı ve sözlü sınavlarından başarılı olup en az 2 yıl şube müdürlüğü yapanlar arasından ilçe milli eğitim müdürü atama şartı getirilmişti.

İşte İlgili yönetmelik maddesi:

"MADDE 23 - (1) İlçe milli eğitim müdürü kadrolarına; öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olmak kaydıyla, yazılı veya yazılı ve sözlü sınavını kazanarak şube müdürü kadrolarına atananlardan en az iki yıl şube müdürü olarak görev yapmış olanlar arasından atama yapılır."

Bu yönetmelik maddesine göre atama yapılması gerekirken ; Sayıştay raporuna göre , ilçe müdürü olarak ataması yapılan 127 müdürden sadece 38’i gerekli şartlara sahip ...

127 MÜDÜRDEN SADECE 38’İ GEREKLİ ŞARTLARA SAHİP

2019 yılı Sayıştay raporuna göre ; ilçe milli eğitim müdürlüğü kadrolarına gerekli koşulları sağlamayan kişilerin atanması oldu. Denetçilerin 2018-2019 yıllarında ilçe milli eğitim müdürlüğü kadrosuna aslen atanan ve ekim 2019 itibariyle halen görevde bulunan personele ilişkin bilgilerin incelemesinde, ilçe müdürü olarak atanan 127 personelden sadece 38’inin bahse konu kadroya atanabilmek için gerekli şartları taşıdığı tespit edildi.


ÖĞRETMEN PLANLAMASI DENGELİ DEĞİL
Sayıştay denetçileri ayrıca öğretmen kadrolarının ihtiyaç planlaması çerçevesinde eğitim kurumlarına dengeli dağıtılmadığını, taşımalı eğitimde planlamanın sağlıklı yapılmadığını, destekleme ve yetiştirme kurslarının temel amacından uzaklaştığını ve bu kurslar için ayrılan kaynağın sürekli arttığını tespit etti.

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları MYZ DİJİTAL MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Kaynak: www.kamudanhaber.net
Yorumlar (16)
bilirkişi 13 ay önce
bunları yapan şimdi aksaray valisi. adamdan kurtulmak için vali yaptılar.
Adil Düzen 13 ay önce
Malum sendika tüm bakanlıklarda paralel yapı haline gelmiştir. Bu iş çok derin ve sonu kötü görünüyor. Acil tedbir şart.
Tekin 13 ay önce
Bu sene rotasyona tabi olan ve tayinleri çıkan bir çok şube müdürü ilçe müdürü yapıldı bir kısmı görevlendirme yapıldı hukuk garibana uygulandı izmir in kulakları çınlasın rotasyoncuları ilçe müdürü oldular ett zulüm yerde kalmazsın ya
Muallim 13 ay önce
Ben DYK kurslarına değineceğim.Bakanligin bir an önce DYK kurslarinda 2 kat ücret ve her ay için 0,5 hizmet uygulamasından vaz geçmesi gerekir.Böylece kurslar olması gerektiği mecraya geri döner .Hem de bakanlık kaynaklarını olmasi gereken yerlere aktarır .
Gonesaralı 13 ay önce
Niye seni DYK kurslarında görevlendirmediler mi ?
serter 13 ay önce
sakarya karasu ilçe milli eğitim müdürü öyle okul müdürlüğünden direkt kadro verildi
SPY 13 ay önce
Ha babam ha. Ha. Ha. Ye babam ye. Ye. Ye.
İptal 13 ay önce
İptal etsinler görelim..
Şahin 13 ay önce
İzmir kemalpaşa ilçe mem e bir el atılsın artık bu yerde 7 yıl oldu bi değişiklik çok şart
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49