Milli Eğitim Bakanı Selçuk ne derse tersi oluyor!

Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği’nde değişiklik yapan MEB, taslak metinde yer vermediği sözlü sınavı yönetmeliğe yerleştirdi. Eğitim Sen ve Eğitim İş yöneticileri, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un söylemlerinin aksine hareket ettiğini belirtti.

MEB 06.02.2021, 14:26
Milli Eğitim Bakanı Selçuk ne derse tersi oluyor!

Mustafa M. BİLDİRCİN

Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Eğitim kurumlarına yönetici atamada sözlü sınavı kaldırması beklenen bakanlık, yeni yönetmelikte sözlü sınava yer verdi. MEB’e bağlı eğitim kurumları yöneticiliklerini ikinci görev olarak yürüteceklerin görevlendirilmelerine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi. Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlara, “Eğitim Yönetici Sertifikasına sahip olmak” eklendi. Eğitim Sen ve Eğitim İş yöneticileri, eğitim yöneticisi atamalarında liyakatin öneminin altını çizerek, sözlü sınavın kadrolaşmaya yol açacağı uyarısında bulundu.

SÖZLÜ SINAV ISRARI

Yazılı sınav konuları ve ağırlıkları da yönetmelik ile sabitlendi. Buna göre, Eğitim Bilimleri yüzde 30 ile yazılı sınavda en çok ağırlığı bulunan konu olurken Genel Kültür yüzde 20 ile ikinci sırada geldi. Yönetmeliğin en tartışılan bölümü ise sözlü sınava ilişkin bölüm oldu. En yüksek puan alan adaydan başlamak üzere, eğitim kurumlarının boş bulunan yöneticisi sayısının üç katı kadar adayın sözlü sınava çağırılacağı belirtildi. Sözlü sınavda 60 ve üstü puan alanların başarılı sayılacağı bildirildi. Yazılı sınav, değerlendirme ve sözlü sınav puanlarının sonuca etkisi ise sırasıyla yüzde 50, yüzde 30 ve yüzde 20 olarak belirlendi.

DEMOKRATİK SEÇİM OLMALI

Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Köklü de sendikalara gönderilen taslakta sözlü sınavın olmadığının altını çizdi. Köklü, Eğitim Bir-Sen’in bakanlığa ciddi baskı yaptığını ve yönetmeliği sözlü sınavı koydurmaya çalıştığını savunarak, “Sözlü sınavı tamamen kaldırmayı hedefleyen bakanlığın baskıya boyun eğdiğini görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Köklü, eğitim yöneticisi görevlendirmelerinin demokratik ve liyakate dayalı şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Eğitim Yöneticiliği Sertifikası’na ilişkin de konuşan Köklü, şunları söyledi:

“Öğretmenlerin ikinci görev olarak eğitim yöneticiliğini tanımladığımız için ayrı bir sertifika için gerekli duymuyoruz. Sertifika ile eğitim yöneticiliği, kanunlara aykırı şekilde bir tür mesleğe dönüştürülüyor. Yönetmelikte olumlu görülebilecek tek nokta, il değerlendirme komisyonlarına en fazla üyeye sahip dört sendika temsilcisinin dahil edilmiş olmadı. Bu komisyonların atama üzerinde bir etkisi yok anacak eski yönetmeliklere göre ileri bir adım olarak kabul edebiliriz.”

BAKAN BASKI ALTINDA KALDI

Eğitim İş Başkanı Orhan Yıldırım, eğitim yöneticiliğine atamalarda esas alınan yönetmeliklerin 2002 yılından beri tartışıldığını anımsattı. Atamaların liyakate göre yapılmadığı eleştirilerinin en temel tartışma olduğunu dile getiren Yıldırım, “Sözlü sınav soruların objektif değerlendirmeye tabi tutulmadığı gerekçesiyle yıllardır sözlü sınavın kaldırılmasını talep ettik” dedi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’nun sözlü sınavın etkisiz kılınmasına ilişkin çeşitli demeçleri olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Bakan da bu duygu ve düşüncede olduğunu belirtmesine rağmen gelen baskılar altında kalmıştır” diye konuştu.

BİRGÜN

Yorumlar (15)
Aslıhan 5 ay önce
Davul bakan beyde olsa da tokmak sendikada istedikleri havayı çalıyorlar bu nedenle
başkentli 5 ay önce
Ziya hocada bıktı bu devirde ha bakan olmuşun ha olmamışın bir faktörün yok ki :)
Rizeli 5 ay önce
Malum sendika gücünü kaybetmekten korktuğu için sözlü de ısrar ediyor. Ama karşı çıkıyor gibi yapıyor
Ömer 5 ay önce
İktidar değişince bu gün elinde güç olup kul hakkı yiyenler hakları iade edecekler, biraz acıtacağız ama buna da itiraz etmezler herhalde. Nede olsa her şey kayıtlı, sadece tatlı tatlı yemenin bedelini ödeyeceksiniz.
Öğretmen 5 ay önce
Malum sendika tum gücü ile kariyeri yok etmeye devam ediyor
Ödül 5 ay önce
Ödüllerin 4 yılla sınırlandırılması saçmalık ömründe belki bir kere ödül alıyorsun her zaman ödül almak okadar kolay değil ki daha önce verilen teşekkür takdir aylıkla ödüllendimeler de sayılmalıdır
Yaw he 5 ay önce
Onun için mi Sakarya il milli eğitim müdüresi Fazilet Hanım’a malum sen başkanı Murat MENGEN efendi rahat vermiyor. Elinizden gelse sizden olmayan bütün müdürleri bir kaşık suda boğazaksınız iki yüzlü şeytanlar
Ayağa Kalk Sakarya 5 ay önce
Sakarya meb müdürümüze saygılar sunuyorum. Tüm müdürler dik dursunlar. Devletin emrinde olsunlar. Dik duranlara hiç bir şey yapamazlar. Reis her şeyin farkında. Devlet hicbir şeyi unutmaz.
Öğretmen 2 5 ay önce
Bakana bir bakan yok mu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49