MEB’de 513 Şube Müdürü Ataması İptal Kararı Uygulanacak mı?

MEB 06.05.2020, 10:03 06.05.2020, 22:58
MEB’de 513 Şube Müdürü Ataması İptal Kararı Uygulanacak mı?

Kamudanhaber - Özel Haber
Oktay YILMAZ

 
513 şube müdür ataması ile ilgili olarak, Şanlıurfa İdare Mahkemesinde 3 sorunun iptal edilmesi yönünde karar çıkmıştı. Bakanlık istinaf sürecini beklemeden 57 soru üzerinden puanları yeniden hesaplayıp atamaları yapmıştı. Ancak İstinaf sürecinde 3 soruyu iptal ettiren davacı, davadan feragat edip dava düşmüştü.

Daha sonra Ankara'da ikinci bir soru iptali davası daha açılmıştı. Ankara 4.İdare Mahkemesi 2 sorunun iptali yönünde karar verdi. İdare Mahkemesinin soru iptali ile ilgili karar istinafa taşındı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi 2019/1813 Esas numaralı 220/390 numaralı kararında; idare mahkemesinin 2 sorunun iptaline yönelik kararını 12.03.2020 tarihinde kesin olarak oy birliğiyle onayarak nihai kararı verdi.

MAHKEME KARARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

http://www.kamudanhaber.net/m/meb/513-sube-mudurlugu-yazili-sinav-davasinda-son-ve-kesin-karar-h432763.html

Karar sonrası bütün başarı sıraları değişti ve ataması önceki puanlara göre yapılan 20 şube müdürünün ataması hukuksuz hale geldi.
İdare Hukukuna egemen olan ilkelerden olan hukuki güvenlik ilkesi; bireylerin devlet faaliyetlerine ilişkin idari işlemlerin süreceğine duyulan güveni belirtir.

İdarenin yasal kurallara ve kararlara uyma mecburiyeti vardır.

Bu durumda Milli Eğitim Bakanlığı, Yargı kararının gereğini yerine getirerek idari işlem tesis etmelidir. 513 şube müdürü atamasını iptal etmelidir.

2 soru iptali sonrası mülakata girmeye hak kazanan aday varsa onları da mülakata alıp, başarı puanlarını yeniden hesaplamalıdır. Yeni oluşacak başarı puanlarına göre Şube müdürlerine yeniden tercih hakkı verilmelidir.

Kaynak: www.kamudanhaber.net
Yorumlar (33)
Adaket 1 yıl önce
Daha ne beklenir adalet tecelli etsin artık meb güven tazelesin ki insanların gelecekten umutları kesilmesin
mehmet 1 yıl önce
Yargı kararı uygulanmalıdır.
Zehra 1 yıl önce
Sayın Bakanımızın Yargı Kararlarının yerine getirilmesini sağlayacağına gönülden inanıyoruz.
Şükrü 1 yıl önce
Şube müdürlüğü mağduruyum. 2013'teki sınavı da 2018 yılındaki sınavları da kazandım. Atanamadım. Sırf devletimi mahkemeye vermedim diye atamam olmuyor. Tercihlerin yeniden sınavı kazananlara açılması güven tesisi sağlanacak, adalet yerini bulacaktır.
ömer 1 yıl önce
2018 mülakata girmiş olanların mülakat sonuçları açıklanıp tercih hakkı verilmeli
yönetici öğretmen 1 yıl önce
Haberi yazan iyi yazmis, yillarca meb in hep hukukun geregini yapmasi icin bekledik, tabii ki olmasi gereken sey yazida belirtilen olmalidir, anacak bazen yeni durumlar yeni firsatlar olusturur, mulakat denilen illetle magdur edilen onca aday varken meb bu durumu firsat bilerek gorevlendirmeyle surdurulen kadrolara, elinde sinavlari gecen bunca liyakat sahibi aday varken ek atamalari yapmalidir, mağduriyetleri gidermek icin enazindan bu yontemi uygulamalidir, bu sitenin de gunlerdir olisturulmaya calisilan bu gundemi desteklemesini isterdik...
Alim 1 yıl önce
Sayın Bakanımızın mahkeme kararı gereği gerekeni yapacaktır.
ferhat 1 yıl önce
yargı kararı gereği 513 atama iptal edilip puanlar güncellenip tekrar tercihler alınmalıdır
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49