MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanından Yönetici Atama Yönetmeliğine Eleştiri

Milli Eğitim Bakanlığının en kritik birimi olan Talim Terbiye Kurulunun başkanı Burhanettin Dönmez’den yönetici atama eleştirisi geldi ...

MEB 05.02.2021, 22:10 05.02.2021, 22:35
MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanından Yönetici Atama Yönetmeliğine Eleştiri

Kamudanhaber - Özel Haber

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme yönetmeliği  5 Şubat 2021 tarihli resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi .

Yönetici atama yönetmelik taslağını Kamudanhaber sitemizde yayınlamış ve taslak yönetmeliğe mülakatında ekleneceğini dile getirmiştik.

Yönetici atama yönetmeliğine mülakat eklenerek yürürlüğe girdi .

Yönetici atama yönetmeliğine gelen eleştirileri ve yönetmelik değerlendirmesini Kamudanhaber sitemizde yorumlayacağız.

Yönetici Atama yönetmeliğine ilk kez Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan bir bürokratın itiraz edip eleştirdiğini tarihe not düşme adına bu habere öncelik verdik .

MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanı Burhanettin Dönmez yönetici atama yönetmeliğini Twitter hesabından eleştirdi .

Burhanettin Dönmez’in twitleri


Talim Terbiye Kurulu Başkanı Burhanettin Dönmez , Twitter üzerinden Milli Eğitim Bakanlığını ve Bakan’ını akademisyenlere ve halka şikayet ediyor .

“Ben bu yönetmeliği hiç görmedim .Tasvip etmem mümkün değil diyor.”

Burhanettin Dönmez , sosyal medyada ADALET arıyor.

Bakan Ziya Selçuk’a bir telefon kadar uzaktan olan bir bürokrat sosyal medya üzerinden kendi kurumunu şikayet ediyor !

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un göreve getirdiği bürokratlara yerini hatırlatması gerekiyor.

Burhanettin Dönmez’e sen artık üniversite de hoca değilsin , Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan bürokratsın demesi gerekiyor.

Yönetici atama yönetmeliğini sendikalar , STK’lar , medya , akademisyenler eleştirebilir; Milli Eğitim Bakanlığında politika yapıcı pozisyonda görev alan bir bürokrat sosyal medya üzerinden eleştiri getiremez !

Talim Terbiye Kurulu gibi çok hassas ve önem arz eden bir kuruma başkanlık yapan kişinin öncelikle devlet adabı ve bürokratik teamülleri bilmesi gerekir !

Burhanettin Dönmez’in başkanlık yaptığı kurumun adı :Talim Terbiye Kuruludur !

Terbiyenin anlamı ise ; adabı muaşeret, adap,edep,görgü,yol erkan, yordam, eğitim , tahsil,tedrisat demektir !

Bürokratik terbiyesi olmayan bir kişinin bu kurumu temsil etmesi devlete ve ülkeye zarardır !

Burhanettin Dönmez ; İçerde her türlü eleştiriyi yapabilir, Fikrini söyler ve mücadele eder !

Ancak Milli Eğitim Bakanlığı bir politika belirlemiş ve bunu da kamuoyuna deklare etmişse ; Bir bürokratın Milli Eğitim Bakanlığı politikaları hakkında sosyal medya üzerinden eleştiri yapma hakkı ve yetkisi yoktur !

Bürokraside kol kırılır yen içinde kalır dedikleri tabir işte tam da budur !

Talim Terbiye Kurulu başkanı kendisini hala Malatya’da görev yapan bir akademisyen mi zannediyorda sosyal medya üzerinden Bakanlık politikalarını ve Bakan’ı eleştiriyor !

Akademisyenler çıkan yönetmeliği eleştirebilir , fikrini söyleyebilir çünkü onlar politika belirleyici olarak sorumluluk makamlarında oturmuyorlar. 
Sırtlarında yumurta küfeleri taşımıyorlar !

Milli Eğitim Bakanlığında kurum kültürü, devlet adabı ve hiyerarşik yapı iflas etmiştir !

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da en büyük imtihanı , Milli Eğitim Bakanlığını , devlet adabını, kurum kültürünü ve hiyerarşisini bilmeyen kişileri çok yüksek makamlara getirmiş ve en büyük zararı da onlardan görmektedir !

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un böyle bürokratları olduğu sürece dışarda muhalefet ve düşman aramasına gerek yoktur ...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Bey’e bir tavsiyede bulunmak istiyoruz ...

Bakan , bu bürokratlarla göreve devam edecekse şayet ; Milli Eğitim Bakanlığının yaşayan efsanesi eski müsteşar yardımcısı Salih Çelik’i , Amerika’dan davet ederek bu bürokratlara devlet adabı, bürokratik yapı, adabı muaşeret konularında hizmet içi eğitim verdirmesi gerekiyor !

Allah, Bakan’ın yardımcısı olsun demekten başka da diyecek söz bulamıyoruz ...

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları MYZ DİJİTAL MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Kaynak: www.kamudanhaber.net
Yorumlar (34)
Ali YAŞAROĞLU 5 ay önce
iKİ DE BİR YÖNETMELİK DEĞİŞTİRMEK NORMAL, AMA TALİM TERBİYE KURULU BAŞKANININ BİLE GÖRMEDİĞİ BİR YÖNETMELİĞİ ELEŞTİRMEK SUÇ DEMİ. SİZİN DEMOKRATLIĞINIZ DA BU KADAR DEMEKKİ.
El insaf 5 ay önce
Sayın yazar bürokratı linç etmişsiniz bu yönetmeliği savunmak akla zarar bir durumdur 20 yıllık yönetici olarak gördüğüm en kötü yönetmelik bu . Adam bürokrat oldu diye yapılan zulümü görmesinin mi vicdan sahibi herkes isyan eder bu yönetmeliğe sizi insafa davet ediyorum bürokratı değil yönetmelikle yapılan zulümü eleştirin ziya hoca bu yönetmeliğe nasıl onay verdi pes doğrusu .yönetmelik hakkında vicdanlı yorum almak istiyorsanız iletişime gecirbilirsiniz umarım bunu yayınlarsınız
Öner 5 ay önce
Taslakta yer aldığı gibi çıksa idi sorun yoktu, işin içerisine mülakat ve sertifika girince işler değişir. Ayrıca burhanettin bey boş birisi değildir, birilerinin yine bakan beyi aştığı belli oluyor, timsah gözyaşları dökenler iyi görmeli.
Ben 5 ay önce
Bundan sonra eleştirmeden önce size sorsun o zaman. Hatta siz ona hangi konularda hangi kurumlara ve uygulamalarına eleştiri getirebileceğini yazıp verin.
Ahmet 5 ay önce
Eleştirmek veya eleştirel düşünmek çok doğal asıl anormallik padişahım çok yaşa diyenlerde adamı ttkb yaptı diye her dediğine doğru mu diyecek veya yanlışa doğrumu demesi gerekirdi. Bu memleket ne uzar ne kısalır bu zihniyette
Sinan 5 ay önce
Bu adamları başından atmadan eğitim ayağa kalkmaz. Onlar yüksek öğretime baksınlar.Diğerlerini uzmanları öğretmenlere bıraksınlar.
Ş. Kıran 5 ay önce
Bu adamlar mı suçlu, bu adamları bu görevlere getiren mi yanlış yapmıştır? Herkes beceriksiz ama Sn. Bakan çok başarılı! Bu nasıl bir iş, bu nasıl bir akıldır?
BEYDAĞI44 5 ay önce
MEB Fetö tarzı hatta fetö den daha sinsi yapılanmaların etki altında.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49