MEB'den öğrenci devamsızlığı hakkında açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, okulca kabul edilecek geçerli sebepler dışında çocuğunu okula göndermeyen velilere idari para cezası verilmesine yönelik uygulamanın İlköğretim ve Eğitim Kanunu'nun 55'inci maddesinde yer alan bir düzenleme olduğu bildirildi.

MEB 02.11.2019, 17:06
MEB'den öğrenci devamsızlığı hakkında açıklama

MEB'den yapılan açıklamada, medyaya yansıyan "Devamsız öğrencinin velisine para cezası" başlıklı haberler nedeniyle bilgilendirme yapılması gereğinin doğduğu ifade edildi.

Açıklamada, "Söz konusu düzenleme İlköğretim ve Eğitim Kanunu'nun 55'nci maddesinde yer almaktadır. Bakanlığımız tarafından İl Milli Eğitim müdürlüklerine gönderilen yeni bir yazı bulunmamaktadır. Habere konu alan yazı, bazı İl Milli Eğitim müdürlükleri tarafından hatırlatma amacıyla yerel düzeyde paylaşılmıştır." ifadelerine yer verildi.

İlköğretim ve Eğitim Kanunu'nun 55'inci maddesine göre, öğrencilere okul idaresince verilen bir yıl içerisindeki maksimum 15 günlük izin veya hastalık, deprem, sel gibi afetler haricinde; çocuğunu okula göndermeyen, verilen izin müddetini geçiren, geç nakil yaptıran, okul çevresi dışına çıkarak izini kaybettiren, çocuğunun devamsızlık durumunu özürsüz olarak zamanında okula bildirmeyen velilere cezai yaptırım uygulanabiliyor.

Bu durumları gerçekleştiren veli, vasi veya aile başkanları, okul idaresince köylerde muhtarlığa, diğer yerlerde ise mülki amirliğe bildiriliyor. Muhtarlar ve mülki amirler en geç 3 gün içerisinde durumun veliye tebliğini sağlıyor.

Veliye gönderilen tebliğde, okulca kabul edilecek geçerli sebepler dışında çocuğun okula gönderilmemesi halinde idari para cezasıyla cezalandırılacağı bildiriliyor.

AA

Yorumlar (5)
erbakan 9 ay önce
çocukları zorla okula gönderiyor veliler bir de ceza yazın tam olsun, hatta niye 3 çocuk yapmadınız cezası gönderin, asgari ücret kaç tl 2020 çocuk parası kaç tl 25 bakabiliyor musunuz çocuklara diyon yok. erbakanın dediği gibi hadi ordan hadi ordan hadi ordan.
Ali 9 ay önce
Çok komik 15 gün mü bir öğrenci yılda 5gün gelse kalmıyor
Y 9 ay önce
Kurumlar için kurumsal hafıza önemli. Yani dünü, bugünü ve yarını birlikte düşünmek ve yorumlamak gerekir. Maalesef mevzuatı ve uygulamayı bilmemek bu tür hataları kaçınılmaz kılıyor.
aptalca... 9 ay önce
bu saçma kararları alanların belliki hayatın giz-secret ve ilahi yasalarından haberi yok.
varsa belliki oyalanıyor insan. ama bilinsinki;, baskı hileyle insanı ve evladını oyalayanlar dan sorulur. hesap onların sandığı gibi değil, niyet iyi dahi olsa,baskı olmaz. onlar istedikleri bir nesil yetistiremez ama, ilahi kudret istediğini yapmaktan aciz değildir. bunlar kendini ne sanıyor.
İl içi sıralar çalıştırılsın 9 ay önce
İl içi sıralar çalıştırılsın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49