MAHMUT ÖZER’LE YENİ DÖNEMİN KODLARI ; EĞİTİMBİRSEN’İN BAKAN ZİYARETİNDE MEÇHUL KOLTUK

Kamudanhaber sitemiz yazarı Cengizhan Türkyılmaz yazdı...

MEB 10.08.2021, 13:04
MAHMUT ÖZER’LE YENİ DÖNEMİN KODLARI ; EĞİTİMBİRSEN’İN BAKAN ZİYARETİNDE MEÇHUL KOLTUK

Mahmut Özer’den MEB’de Yeni Dönemin Kodları: Bir Ziyaretin Anatomisi

İki Fotoğraf Bir Mesaj!

Eğitim-Bir-Sen’in Bakan Ziyaretinde Meçhul Koltuk

6 Ağustos 2021 Cuma günü, Millî Eğitimin Yeni Bakanı Mahmut Özer koltuğu selefi Ziya Selçuk’tan devralarak; TBMM’nin 4 maarif vekili sayılmazsa, Türkiye Cumhuriyeti’nin 76. Ak Parti’nin ise 8. Millî Eğitim Bakanı olarak göreve başlamış oldu. Göreve başladığı Cuma gününden itibaren Cumartesi, Pazar demeden medyada üst üste görevden alınan genel müdürler ve daire başkanları haberleri yağmur gibi yağmaya başladı. Tabiri caizse editörler haber yetiştiremez oldular. Bu sert ve hızlı girişten dolayı “2. Ömer Dinçer Dönemi başladı.” sözleri dolaşıma girdi. Her şey bir yana Mahmut Özer bürokrasideki bu değişimle bizce doğrusunu yapıyordu. Ziya Selçuk döneminde Bakan’ın talimatını uygulamayan, ayak direten MEB Bürokrasisi haberlerini şöyle bir hatırlayınca Mahmut Özer’e hak vermemek elde değil. STK, vakıf, sendika vb. örgütlerin MEB Bürokrasisi üzerindeki hâkimiyeti de MEB’deki bir başka şikâyet, sancı konusuydu. Mahmut Özer atandığında medyaya yansıyan Bakan’ın bir takım STK, vakıf, sendika vb. örgütlerin desteğiyle göreve geldiği iddiaları da bu konuda umutsuzluğu körüklemekteydi.

Eğitim-Bir-Sen’li şube başkanlarının Ziya Selçuk’un görevden ayrılışı ve Mahmut Özer’in göreve gelişine ilişkin memnuniyetlerini ifade eden paylaşımları, Mahmut Özer’in Ali Yalçın’la olan hemşeriliği de “Bakan Eğitim-Bir-Sen’le mi çalışacak?” algısını pekiştirdi. Bakanlıkta görevden alma ve atamalar son sürat devam ederken; Eğitim-Bir-Sen Genel Merkez Yönetiminin Ali Yalçın Başkanlığında, haftanın ilk gününden Yeni Bakan’dan randevu alarak “Hayırlı olsun.” ziyaretine gittiği görüldü. Tıpkı 12 Temmuz 2018 tarihinde yeni göreve başlayan Ziya Selçuk’a “Hayırlı olsun.” ziyaretine giderken olduğu gibi; bugün de Mahmut Özer’e “Hayırlı olsun.” ziyaretine Ali Yalçın ve Eğitim-Bir-Sen Genel Merkez Yönetimi birlikte gittiler.

12 Temmuz 2018 tarihinde ziyaret ettikleri Ziya Selçuk Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın için kendi yanına koltuk koydurarak eşitlerin buluşması pozu verirken; 9 Ağustos 2021 tarihinde “Hayırlı olsun.” ziyareti gerçekleştirilen Mahmut Özer, Ali Yalçın’ı ekibiyle beraber üçlü koltuğa oturtarak eşitlerin pozunu verdirmedi.

Hatta fotoğraf incelendiğinde Atilla Olçum’un üçlü koltuğa sığmadığı ve onun için getirtilen sandalyenin de koltuğun sonuna eklendiği görüldü. Oysa Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün bugünkü ziyaretinde Ali Yalçın’a sunulmayan koltuğun o odada olduğu fotoğraflardan net bir şekilde görülüyordu. O da aynı, makam aynı, duvardaki tablo aynı, Eğitim-Bir-Sen Yönetimi rahmetli Mithat Sevin harici aynı, bir tek Bakan farklıydı. Bir de oturma düzeni.

Oturma düzeninden ne fark eder diyorsanız; çok şey fark ediyor. Ziya Selçuk çok iyi niyetliydi. Ama mahalleden olmadığı için çok dayak yemişti. Hatta gidişine sevinenler oldu. Tıpkı mahallenin evladı Mahmut Özer’in gelişine sevinildiği gibi… Fakat Mahmut Özer, MEB Bürokrasisinin Bakan talimatına uymayan yozlaşmasına bir balans ayarı yapmak zorundaydı. Ve bu ayar sadece görevden almalarla verilemezdi. Mahmut Özer, bugün devletin fabrika ayarlarına dönüşünün, toplumun bütün katmanlarına eşit mesafede oluşunun ve devletin kudretinin fotoğrafını verdi. Onun meselesi ne Ali Yalçın’dı ne de Eğitim-Bir-Sen. Zaten böyle bir meselesi olamazdı da… Onun meselesi; bürokrasinin kendine gelmesi, STK’ların da kendi çizgisine çekilmesi ve yerini bilmesini sağlamaktı. Mahallenin evladı olduğu için daha toleransla, anlayışla karşılanacak ve ideolojik suçlamalara da maruz kalmayacaktı. Eğitim-Bir-Sen’in ziyaretini, MEB’in sosyal medya hesabından paylaşırken de Bakan Abdulhamit Gül’ün ziyaretinin fotoğrafının altında bir iki satırla geçiştirdi.

Sözün özü: Mahmut Özer hızlı başladı. İyi gidiyor…

Cengizhan Türkyılmaz/Yönetim Bilimi Doktoru

Kaynak: www.kamudanhaber.net
Yorumlar (7)
ahmet 2 ay önce
sözde sendika temsilcileri ama ağa olmuşlar. Bedava lüks araçlar, sınırsız harcama yetkisi, bol sıfırlı maaşlar. Ye mehmet ye. İşçinin, memurun, meeklinin sesi olması gerekenler ağamız olmuş.
Vatandaş 2 ay önce
Yanıldığınız şu ki, Abdülhamit Gül bir bakan ve Milli Eğitim Bakanı ile eşit statüde. Haliyle o koltuğun orada, yanında olmasından daha olağan bir şey olmaz.
Gerçek 2 ay önce
İş fotoğrafla olsa şu an dünyada eğitimde bir numaraydık. Adam derslerin yarısına girmiyor, üç beş gezi ve etkinlik yaptı diye ödül yapıyor. Diğeri derslerde kendini yırtıyor, öğrencilerin de sevgisini kazanıyor. Hocam "şu etkinlikte göremedim, kaç proje yaptın, twitt atmıyorsun, çalışmıyorsun" imasına maruz kalıyor.
Hicham el Guerrouj 2 ay önce
Vaay be, basit bir protokol kuralını, olması gerektiği gibi uygulayan Sayın Bakan için "devletin kudretini gösterdi" yorumu yapan ve önceki yazılarında "de" ekini bile doğru kullanamayan bir 'yönetim bilimi dohtoru'(!)nun mikemmel tespitleri!
Devletin kudreti böyle gösteriliyor demek. Ne diyelim, yönetim bilimi doktora diploması almak çok zor herhâlde, galiba, sanırsam.
Kadir ayatar 2 ay önce
Müthiş analiz olmuş
Devlet teamüllerle yönetilir
Teamülün gereğini yapmış
Topunuz Tiyatro Oyuncususunuz 2 ay önce
Toplu sözleşme öncesi olduğu için sendikamsı yapı olması gereken yerde poz vermiş.Toplu sözleşme öncesi bakan ile aynı protekolde olsa idi hükümet sendika kol kola mesajı vermiş olup verilen maaş artışına gelecek tepkiler artacaktı.Sinek Ali için madem o kadar güçlüsün aldığın artış bu mu derlerdi.Oysaki atamalar ihaleler bunların elinin altından geçmekte.
rıch 2 ay önce
Herkes yerini bilecek. Olması gereken olmuş. Tebrikler bakanımıza
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 29 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49