KONYA İL MİLLİ EĞİTİM YANLIŞ MI YAPIYOR?

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, yer değiştirme dönemi dışında açılan okullara norm fazlası öğretmenlerin başvuramayacağını belirttiği, bunun da yönetmeliğin 56/2 fıkrasına aykırı belirtilmekteydi.

MEB 29.11.2017, 08:42 29.11.2017, 08:50
KONYA İL MİLLİ EĞİTİM YANLIŞ MI YAPIYOR?

Kamudanhaber- özel haber

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, yer değiştirme dönemi dışında açılan okullara norm fazlası öğretmenlerin başvuramayacağını belirttiği, bunun da yönetmeliğin 56/2 fıkrasına aykırı belirtilmekteydi.

2015 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Yeni açılan eğitim kurumları" başlıklı 56. maddesi 2. Fıkrası:

“Eğitim-öğretime yer değiştirme dönemleri dışında açılan eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı, il genelinde yapılacak duyuru çerçevesinde il içi yer değiştirme şartlarını taşıyan öğretmenler ile norm kadro fazlası ve ihtiyaç fazlası öğretmenlerin başvurularının alınması suretiyle hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak atamalarla karşılanır."

Yer değiştirme dönemleri dışında yeni açılan eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı;

1-İl genelinde yapılacak duyuru çerçevesinde,

2-İl içi yer değiştirme şartlarını taşıyan öğretmenler,

3-Norm kadro fazlası ve ihtiyaç fazlası öğretmenlerin başvurularının alınması suretiyle hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılmaktadır.

Bize gelen bilgilere göre, bazı il milli eğitim müdürlükleri tarafından yeni açılan eğitim kurumlarına yapılacak atama başvurularına, norm kadro fazlası ve ihtiyaç fazlası öğretmenlerin başvuruları kabul edilmemektedir.

Bu durum yukarıda yer verdiğimiz 2015 yılında yayınlanan yönetmeliğin "Yeni açılan eğitim kurumları" başlıklı 56. maddesi 2. fıkrasındaki bilgilerin bilinmemesinden kaynaklanmakta olup ayrıyeten 18.01.2012 tarih ve 3139 sayılı görüş yazısında da norm kadro fazlası ve ihtiyaç fazlası öğretmenlerin yeni açılan okullara atamasının yapılmaması talimatını vermesinden kaynaklanmaktır.

İşte o görüş yazısı;

Fakat Yönetmelik değişmiş ve yeni açılan okullara norm kadro fazlası ve ihtiyaç fazlası öğretmenlerin başvuru hakkı verilmiştir. Bu görüş yazısı geçerliliğini yitirmiştir. Geçerli olan yukarıda yer verdiğimiz yönetmelik ve ilgili maddesidir.

Kaynak: www.kamudanhaber.net
Yorumlar (1)
kenan 4 yıl önce
hala inat ediyorlar
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 22 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49