banner1990

banner1989

EBA'da yeni uygulamalar hizmete girecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim öğretim yılında, 10 milyonun üzerinde öğrenci ve öğretmenin kullandığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) portalını, bireyselleştirmeye olanak tanıyan, lise son sınıf öğrencilerinin hedefledikleri üniversite tercihlerine ulaşabilmeleri için kişiye özel çalışma programı oluşturacak şekilde donatacaklarını açıkladı.

MEB 12.08.2019, 13:26
EBA'da yeni uygulamalar hizmete girecek

Bakan Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrenci ve öğretmenler  için ders içeriklerinin sunulduğu EBA üzerinden 2019-2020 eğitim öğretim yılında  hayata geçirilecek yeni hizmetler hakkında bilgi verdi.

2023 Eğitim Vizyonu kapsamında, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel  Müdürlüğünce yürütülen çalışmada, EBA'daki mevcut içeriklere ek olarak,  öğretmenlerin etkileşimli tahtalar ile kullanabileceği içeriklerin de yer  alacağını anlatan Selçuk şunları kaydetti:

"11. ve 12. sınıf öğrencilerimizin, hedefledikleri üniversite  tercihlerine ulaşabilmeleri noktasında, kişiye özel çalışma programı oluşturan ve  eksiklerini belirleyerek onlara tavsiyede bulunan 'akıllı öneri' özellikli bir  sistem geliştiriyoruz. Bu uygulamayı EBA üzerinden yeni dönemde hizmete açmayı  planlıyoruz. Söz konusu sistemden sadece öğrenciler değil ortaöğretim  kurumlarında görev yapan öğretmenlerimiz de faydalanabilecek."

Daha önce tüm zorunlu ve seçmeli derslerin müfredatlarının "e-okul"  sisteminden EBA'ya entegre edildiğini anımsatan Selçuk; video, animasyon,  simülasyon, kitaplar, uygulamalar, soru ve sınavlar gibi tüm ders içeriklerinin,  kullanıcı öğretmense branşına, öğrenci ise sınıf ve okul düzeyine göre  sunulacağını, böylelikle içeriklere erişimin kolaylaştırılacağını aktardı.

EBA'da "bireysel" platform oluşturulacak

Bakan Selçuk, EBA'nın kütüphane alanında, ders kazanımları ile  eşleşmeyen fakat öğrenci ve öğretmenlere yararlı içeriklerin de yer alacağını  belirterek, şu bilgileri paylaştı:

"EBA üzerinden yeni dönemde kişiselleştirme konusunda da çalışmalar  yürüteceğiz. Öğrencilerimiz için kendi performanslarını izleyebilecekleri, yazılı  tarihlerini takviminden takip edebilecekleri, eksik oldukları ders konularına  ilişkin içeriklerden yararlanabilecekleri, bireyselleştirmeye imkan tanıyan yeni  bir platform oluşturulacak. Öncelikli olarak kendi derslerini görebilecek  öğrencilerimiz, buradan isterlerse tüm okul türlerine ait derslere de  ulaşabilecek."

Öğretmenler öğrenci performanslarını takip edebilecek

Öğretmenlerimiz için de öğrencilerinin performanslarını, ders  eksikliklerini detaylı analiz edebilecekleri, EBA'daki içerik kullanım oranlarını  görebilecekleri platform geliştirilecek." ifadelerini kullanan Selçuk, ayrıca  öğretmen ve öğrencilerin EBA'yı daha aktif kullanmalarını sağlamak amacıyla  "puanlandırma sistemi"nin devreye alınacağını kaydetti.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, EBA üzerinden öğrencilerin projelerini ve  başarılarını paylaşabilecekleri gelişmiş bir profil sayfasını kullanma imkanına  da kavuşacağını belirterek, "Öğretmen ve öğrencilerimizin birbirleriyle  iletişimini desteklemek amacıyla platform üzerinden kişisel mesaj  gönderebilmeleri de sağlanacak." diye konuştu.

Portalda kullanıcı girişlerinin daha güvenli şekilde yapılabilmesi  için öğretmen ve veliler tarafından öğrenci hesaplarının sisteme tanımlanmasının  sağlanacağını bildiren Selçuk, yeni dönem için ders kitaplarının arkasındaki  karekodlar ile ders içeriklerine hızlı erişimi destekleyen mobil uygulamaya  yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi.

EBA kullanıcı sayısı 10 milyonunun üzerine çıktı

Bakanlığın verilerine göre, FATİH Projesi'nin önemli bir bileşeni  olan, öğrenme ortamını derslik ve okulların dışına taşıyan EBA'da hali hazırda 1  milyon 88 bin 211 kayıtlı öğretmen ve 10 milyon 795 bin 679 kayıtlı öğrenci  bulunuyor.

AA

Yorumlar (6)
Eba mı 10 ay önce
Eba dan bir cacık olmaz
Eğitimci 10 ay önce
“11. ve 12. sınıf öğrencilerimizin, hedefledikleri üniversite tercihlerine ulaşabilmeleri noktasında, kişiye özel çalışma programı oluşturan ve eksiklerini belirleyerek onlara tavsiyede bulunan 'akıllı öneri' özellikli bir sistem geliştiriyoruz.” Sanırım Rauntu Ebaya monte etmenin gelişimsel açıklaması.
Eğitimci 10 ay önce
11. ve 12. sınıf öğrencilerimizin, hedefledikleri üniversite tercihlerine ulaşabilmeleri noktasında, kişiye özel çalışma programı oluşturan ve eksiklerini belirleyerek onlara tavsiyede bulunan 'akıllı öneri' özellikli bir sistem geliştiriyoruz. Sanırım Ebaya Rauntu monte etmenin gelişimsel açıklaması.
Erdal 10 ay önce
Youtube da ki videoların ebaya aktarılması veya okullarda youtube nin açılması gerekiyor. Özellikle meslek liselerinde.....
ka4s 10 ay önce
eskidende vardi
Mahmut İnanmaz 10 ay önce
Her okulda akıllı tahta yok, herkesin evinde bilgisayarı ve interneti yok. Hani eğitimde fırsat eşitliliği.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 29 Mayıs 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49