Bakan yeni sistemin şifrelerini verdi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığımız ölçme değerlendirme konusunda Türkiye'nin en uzman kuruluşu. Bakanlar Kuruluna sunacağız. Bir ay içerisinde Bakanlar Kurulu'na sunarız, tamamdır denildikten sonra hemen açıklarız dedi.

MEB 20.09.2017, 11:36 20.09.2017, 11:52
Bakan yeni sistemin şifrelerini verdi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TRT Haber'de eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

Bakan Yılmaz'ın açıklamalarından satır başları;

(TEOG'un kaldırılması) Mevcut yaşadığımız durumun bir resmini çekelim. Benim de TEOG'dan geçmiş evladım var, TEOG'un ne olduğunu ne olmadığını bilirim. Damdan düşmüşüz.

25 yaşına kadar bir sınavdan bir sınava gidiyor. Spor yapabiliyor mu?

Türkiye'nin şu andaki eğitim seviyesi, geçmiş yıllardan çok çok ileridedir.

2002'de yaşam ömrü ortalaması 75.5'ti, şimdi yaş 78'i geçti. Eğitirseniz insanınız daha uzun yaşar. Refahınız artmış, ömrünüz artmış. Peki, niçin bu değişiklik? Hedefimiz büyük.

Daha iyi gideceğiz. Nitelikli bilgiye sahip olmak lazım. Nitelikli bilim adamına sahip olmak lazım. 2002'de ihracatımız 36 milyar dolardı, şimdi 153 milyar dolar.

Çok net, bana da geliyor, hep değişiklik. Evet ama daha iyiye, daha iyiye, daha iyiye. Dolayısıyla diyoruz ki, bize güvenin.

Bu yıl sınavı yapmıyoruz. Yerine ne gelecek? Ortaokulda bir şey verilmiyor, liseye hazırlık için, lisede bir şey verilmiyor, üniversiteye hazırlık için. Bu doğrultuda gidiliyor. İlkokulda kalsa dahi birtakım becerileri kazanmış olması lazım. Ortakokulda becerilerini kazanması lazım.

"ALTERNATİFLER GELDİKTEN SONRA BAKANLAR KURULU'NA SUNACAĞIZ"

Sınav mutlaka öğretim programının ayrılmaz bir parçasıdır. Ölçme değerlendirme olmadan evlatlarınızın hangi seviyede olduğunu bilemezsiniz. Bizdeki test olması. Mümkünse a,b,c test usulünden... hepimiz aynı odadayız, farklı dünyalardayız. Aile içi iletişim aksar mı aksar. Kendisi ile barışık olsun. Dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olabilmek için eğitimin kalitesini artırmak lazım. Arkadaşlarımız çalışıyorlar. Alternatifler bize geldikten sonra Bakanlar Kurulu'na sunacağız. Ek kısa zamanda velilerimizin önüne bir sonuç çıkaracağız.

Bu yıl ilk defa, sosyal, kültürel, spor faaliyetlerini öğrencilerimizin, kayıt altına alıyoruz.

TEOG'UN ALTERNATİFLERİ

1 milyon 300 bin ortaokul öğrencisi var. Her okul kendi yapsın diyen var. Herkesin mahallesindeki okula alın diyen var. Bazı okullar, tarihi birikimi olanlar, Ankara Fen, İstanbul Erkek Lisesi gibi okullar için Matematik, Fen ve Türkçe ortalamasının 85 üzerinde olması gerekir diyen oluyor. Açık uçlu soru sorun diyen oluyor. Açık uçlu sorulara ne cevap verdiği, notları da ailesine gönderin ki ailesi de değerlendirsin. Bu da bir başka alternatif. Bütün ihtiyaçları göz önüne alarak bir çalışma yapacağız.

Kalkan TEOG bir öncekilerden daha iyiydi. Gelen de TEOG'dan daha iyi olacak. Sadece sınav dikkate alınmıyordu, not ortalaması da alınıyordu. Eskisinden çok daha iyi bir sistemi çalışıyorlar.

"BİR AY İÇİNDE BAKANLAR KURULU'NA SUNARIZ"

Milli Eğitim Bakanlığımız ölçme değerlendirme konusunda Türkiye'nin en uzman kuruluşu. Bakanlar Kuruluna sunacağız. Bir ay içerisinde Bakanlar Kurulu'na sunarız, tamamdır denildikten sonra hemen açıklarız.

ÜNİVERSİTE SINAVLARINDA DEĞİŞİKLİK

AK Parti'nin seçim beyannamesinde vardı. Ne zaman olur bilmiyorum.

Mümkünse üniversite sınavlarının, çok net, Aybüke öğretmenimizin şehit olduğu gün kardeşi o gün sınava girdi. Bazen böyle, kişinin ailesinde kayıp olduğu gün sınava girmek durumunda da kalıyordu. Böyle durumlarda üniversiteye girişi de birden fazla yapın diye programımızda var. Üniversite sınavlarını birden fazla yapın diye.

"YENİ MÜFREDAT" TARTIŞMASI

En katılımcı müfredatı hazırladık. Olanla değil, olmayan şeylerle suçluyorlar. Önce insaf sahibi olun sonra hakkı teslim edin. Fen liselerin fiziğinde, kimyasında var. Matematiğinde var, Atatürk konusu. Müzikte var, 10. Yıl Marşı da var. Biz ilkokulda kendi evinin adresini bilmeyen çocuğa Atatürk'ün hayatını bileceksin diyoruz. Bazen şeytan taşlamaktan dikkatimiz dağılıyor.

"DARWİN DE VAR, EVRİM AİLESİNDEN OLAN MUTASYON DA VAR"

Darwin de var. Bunun yanında İbn-i Sina'yı da Aziz Sancar'ı da bilin diyoruz. Yerli insanların konulması rahatsız ediyor. İstiyorlar bu kendi değerleri ile onur duyulmasın. "Kusura bakmayın" diyoruz. Evrim ailesinden olan, mutasyon, gen, doğal seleksiyon, hepsi var ancak bazı konuları ise, bu sınıf seviyesinde verilecek konu değil dedik. Biyomlar var. Coğrafi bölgeye özgü bitkisel topluluklar. Coğrafyaya alalım dedik. Felsefenin saatini biz artırdık. İnsanın düşünmesini, eleştiriler bakış kazanmasını biz istiyoruz.

"MİLLİ BAYRAMLAR" TARTIŞMASI

Bakanlar Kurulu yönetmeliği var. Burada bütün bayramların nasıl kutlanacağı yazıyor. Okullardaki etkinlikler bizimle ilgili. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak, ne güzel bir söz. Başka kelime bulamıyorum.

İKİLİ EĞİTİM

İkili eğitimi 2019'un sonuna kadar kaldıracağız. Okul öncesi eğitim geçen yıl yüzde 74'e çıktı. Okul öncesi eğitimde öğrencilerimizi değil, öğretmenlerimizi taşıyacağız. Okul öncesi eğitim, ikili eğitim ve yabancı dilde eğitimde sonuç aldık.

Aileler, bir okula evlatlarını vermiyorsa, ailelerin göndermediği bir okula bir göndermeyiz.

Yorumlar (4)
kerem 4 yıl önce
2002 deki borcumuzu soylesin bari birde şimdi kini
Eğitimci 4 yıl önce
Eğiimde emaneti ehline vermemenin sonuçlar. Anlaşılan ders alan yok. Akrabayı taalukat veya hemşehri hatta sekreteri veya korumayı Daire Baskanı yaparsan olan bu. Allah beterinden saklasın...
ogretmen 4 yıl önce
Maalesef okullarin basari algisi şisirme bir durum.A okulu gecekonduda kurulmuş B okulu hinterlandi cok iyi bi r mahallede.Gecekonduda oturan kendi mahallesindeki cocuklardan dolayi(ogretmen ve okul degil dikkat edin)adresini nufusta iki dk.degistiriyor ve okuyabilecek cocugunu iyi cevresi olan okullara aldiriyor.Oyle olunca o mahalledeki okulun sonuclari,istatistiki verileri şişiyor.Diger okuldakiler yirtinsalar belirli seviyeyi asamiyorlar.Bence okula alinan ogrenci seviyesi ile okuldan bu ogrenciler ayrilirkenki seviyeye bakilmali ve her okul muadili ve kendi icerisinde degerlendirilmeli...Yoksa ayni seyleri dahi yapsaniz sonuc cok farkli cikacaktir...
Komisyon yolda! 4 yıl önce
Bir kurul zannederim 8.sınıf öğrencilerinin hangi okula gideceğine karar verecek! Biz böyle koyun sürüsü oldukça hepsi normal! Hem de bu iyi günümüz!
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 21 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49