Bakan Selçuk'tan PDR Yönetmeliği ve Rehber Öğretmenlerle ilgili açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği ile eğitim kurumlarımızda tüm çocuklarımıza yönelik rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin sunulmasında, eğitim ve öğretimle bütünleşen, çocukların gelişimini destekleyen, sorun odaklı olmayan, gelişimsel ve önleyici anlayış ön plana çıkarılmaya çalışıldı." dedi.

MEB 14.08.2020, 14:09
3328
Bakan Selçuk'tan PDR Yönetmeliği ve Rehber Öğretmenlerle ilgili açıklama

Bakan Selçuk, AA muhabirine, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği'ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

2023 Eğitim Vizyon Belgesi ile rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin ihtiyaçlara göre yeniden yapılandırılması çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Selçuk, yönetmeliğin bu kapsamda yayımlandığını ifade etti.

Yoğun bir çalışma sürecinin sonunda hazırlanan yönetmelikle mevzuatın sadeleştirildiğini ve hizmet alanının tamamını kapsayacak şekilde düzenlendiğini anlatan Selçuk, uygulamada bütünlüğün sağlanması açısından rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerine ilişkin gelişmeler, gerçekleştirilen değişiklikler ve güncel düzenlemelerin yeni yönetmeliğe yansıtılmaya çalışıldığını bildirdi.

Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

"Yönetmelikte rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerini sunan personelin unvanı, sunulan hizmetlerin tamamını kapsayacak şekilde 'rehber öğretmen/psikolojik danışman' olarak ifade edildi. Bu yönetmelikle birlikte rehber öğretmen veya psikolojik danışmanlarımızın teneffüslerde ve gerektiğinde öğle aralarında öğrenci, veli ve öğretmenlerle çalışmalarına devam etmelerinden dolayı nöbet görevi kaldırıldı. Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği ile eğitim kurumlarımızda tüm çocuklarımıza yönelik rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin sunulmasında, eğitim ve öğretimle bütünleşen, çocukların gelişimini destekleyen, sorun odaklı olmayan, gelişimsel ve önleyici anlayış ön plana çıkarılmaya çalışıldı. Mevzuat güncelleme çalışmaları kapsamında bu yönetmelikle birlikte Rehberlik ve Araştırma Merkezi Yönergesi ve Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Etik Yönergesi hazırlandı. Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği ve hazırlanan diğer mevzuatlarımızın öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim."

Yorumlar (11)
Haydi 2 ay önce
Diger öğretmenler ölsün ya cidden, onlar derse kosar, nöbete kosar, veli ile görüşme yapmaz zaten, ogrenci sorunlarını ve sorularini cozmez... Ahh ahh
dürüst 2 ay önce
diğer öğretmenler neden ölsün. branş bazında sorunlarınız varsa bunun dile getirilmesini istiyorsanız söyleyin bakanla görüşün vs. 2020 yılında bir şeyleri iyileştirmek için çaba mı göstereceğiz. yoksa sorunlarını bir nebze çözmüş insanlara çamur atıp paçalarından mı çekeceğiz.
ali 2 ay önce
felsefe öğretmenleri rehberliğe alan değişikliği istiyor.
bölümler çok farklı 2 ay önce
felsefe sosyolojı mezunları pdrci olarak atanırken inceledigimde derslerinizin sadece ilk yılının benzer oldugunu görmüştüm. üniversitelerin ilk yıl dersleri birbirine benzerdir zaten. (türkçe, ingilizce, inkılap vs ) sadece psikolojı mezunlarına diplomaya dayalı alan degişimi verilebilir.
Öznur 2 ay önce
Sayın bakanımız çok yerinde bir hamle yapmış özellikle unvan sorununun çözülmesi çok iyi olmuş en azından öğretmenler kendilerini sürekli psikolojik danışmala kıyaslamazİkisi de uzmanlık isteyen birbiriyle ilişkili ancak çok farklı alanlardır.
Muzaffer hoca 2 ay önce
Nöbet tutmadan nöbet ücreti alacaksalar yazıklar olsun.. Sistem kökünden çürümüş..
MATEMATİK ÖĞRETMENİ 2 ay önce
Sanırım bakanımızın da branşıydı yada uzmanlıgıydı psikoljık danışmanlık. çünkü deprem döneminde bununla ilgili paylaşım yaparken kendisinin depremzedelere psikolojık danışma, rehberlik öğretmenlerinin ise rehberlik yaptıgını ifade etmişti. aslında bu çelişkilerin farkına varmış olacak ki yönetmelik değiştirildi.
Vatandaş 2 ay önce
Sn Bakanım hakkari sermaye piyasası ilköğretim okulu müdürünün değiştirilmesini istiyoruz
Faruk 2 ay önce
Ben de müdür yardımcısı olarak nöbet tutmak istemiyorum çünkü işlerimize ancak vakit bulabiliyoruz
Zabıt 2 ay önce
Daha neden bahseder sayın bakan ve bakanlık ...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49