Bakan Selçuk'tan müjde! Temmuz sonunda bitecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlere seslendi: “Eğitim bir ekip işidir ve bu ekibin en büyük halkası sizlersiniz.” Ders saatleri azaltıldığında norm kadro veya ders ücretleriyle ilgili bir sıkıntı yaşanmayacağını söyleyen Bakan Selçuk, “Tüm çalışmalarımızı şeffaf olarak sizlerle paylaşarak yürütüyoruz. Geri bildirimlere göre değişiklikler yapıyoruz. Ortaöğretim tasarımıyla ilgili görüşlerimizi açıkladık. Temmuz sonuna kadar gereken değişiklikleri yapacağız” dedi.

MEB 17.06.2019, 15:08
Bakan Selçuk'tan müjde! Temmuz sonunda bitecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Yıl Sonu Mesleki Çalışma Programı'nın açılışında EBA’ya konuk olarak, öğretmenlere seslendi. Bakan Selçuk, öğretmenlere ders saatlerinin azaltılmasıyla ilgili norm kadro veya ders ücreti konusunda sıkıntı yaşamayacaklarını söyledi.

Eğitimin en önemli halkasının öğretmenler olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk'un konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

ÇAYIMIZI DA İÇİYORUZ, İŞİMİZİ DE YAPIYORUZ

Mesleki eğitim çalışmalarımızı başlattığımız bu sabah ben de sizler gibi bir öğretmenler odasındayım. Benim de önümde bir çay bardağı var çünkü seminer dönemi dediğimiz bu dönem için yıllarca öğretmenlerin çay içip oturdukları günler dediler. Bunu ben zaman zaman karşımıza çıkan o garip etiketlemelerden biri olarak görüyorum. İstedim ki mesleki eğitim dönemimizde bu etiketi de gözden geçirelim. Geçrekten işe yarayan bir eğitim dönemi yaşayalım. Çayımızı da içiyoruz, işimizi de yapıyoruz diyelim

ÖĞRETMENLERİ MERKEZE ALAN BAKIŞ AÇISI

Göreve başladığımdan bu yana pek çok okulda sayısız öğretmen arkadaşlarımla bir araya geldim. Hedeflerimizi gelmek istediğimiz noktayı ve 2023 Eğitim Vizyonu’nu anlatırken hep aynı yeri işaret ettim. Biz öğretmenleri merkeze alan bir bakış açısıyla yer alacağız dedim. Çünkü bir öğretmene fırsat verilirse hangi kapıları açabileceğini, öğrencilerini, sınıfını hatta okulunu nerelere götürebileceğini biliyorum. Benim bu konuda sizlere olan inancım sonsuz. Bunun yerini bulabilmesi için yapmamız gereken çalımalar var. Bunlardan bir tanesi hizmetiçi eğitim ve gelişim çalışmalarının kapsamı. Seminer dönemini zorunlu olarak vakit geçirilen zaman dilimi olmaktan çıkartıp, öğretmenin gerçekten kendini geliştirebileceği, keyifli vakit geçirebileceği, bir değerli zamana dönüştürelim istedik. Bu hemen olabilecek bir şey değil ama yolumuz belli. Fizibilitelerimiz hazır.

DİKSİYON EĞİTİMİ DE VAR, MASAL ANLATICILIĞI DA

Bu konuda örneğin Harvard Üniversitesi ile, Türkiye’deki üniversitelerle, bakanlıklarla çalışmalar yaptık. Bu yıl mesleki eğitim kapsamında sizlere fen ve matematik eğitimi, müze eğitimi, doğa yürüyüşü, okul tabanlı afet eğitimi, Türkçe’nin doğru kullanımı ve diksiyon, Arapça, Fransızca, Almanca eğitimi, masal anlatıcılığı gibi alanlarda eğitim alabilme imkanı sunabildik. Bunları daha sonraki dönemlerde sizlerin talep ettiği alanlarda attırabilme, genişletebilme imkanımız var. Önemli olan öğretmenlerimize katma değeri olan eğitimler verebilmek. Her çalışmamızda öğretmenlerin görüşünü alıyoruz. Sahanın sesini dinlemek bizim için çok önemli. 

LİSE SİSTEMİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER TEMMUZ SONUNDA BİTECEK

Tüm çalışmalarımızı şeffaf olarak sizlerle paylaşarak yürütüyoruz. Geri bildirimlere göre değişiklikler yapıyoruz. Ortaöğretim tasarımıyla ilgili görüşlerimizi açıkladık. Temmuz sonuna kadar gereken değişiklikleri yapacağız.

(Ders saatlerinin azaltılmasıyla ilgili) Öğretmenlerimiz norm kadro ve ders ücretleri konusunda sıkıntı yaşamayacak. Öğretmenlerin yeni sisteme nasıl uyum sağlanacağı konuşuluyor. Başka ülkelerdeki uygulamalar bizde de olsun denince, bizim öğretmenler yapamaz deniyor. Gerekli öğretmen eğitimleri düzenlenecek. İhtiyaç duyduğu ders içeriği, çalışmaları yapılacak.

Eğitim bir ekip işidir ve bu ekibin en büyük parçası sizlersiniz.

ÖĞRETMEN ODALARI YENİLENİYOR

Öğretmen odalarının iç tasarımını yeniden oluşturuyoruz. Öğretmenlerimizin keyifle vakit geçirebileceği ve çalışabileceği yaşam alanları haline getirmek temel hedefimiz.

Yorumlar (11)
Batu 1 yıl önce
Sayın Bakanım
Bunu belki binlerce kez söyledim.Eğitimin merkezine matematik ve türkçeyi koymaktan vazgeçin.
Bir tane değil dört tane merkez yapın.Balığı ağaca çıkarma zorunluluğu bir şey kazandırmadı.Bu alanda yeterli olmayan miliyonlarca genci heba ettiniz.Bu ,ülkeye yapılan en büyük ihanettir.
vatandaş 1 yıl önce
ne dediğini anlayan var mı.
Abd S. 1 yıl önce
Öğretmen odaları zümre odaları olmali
Ilhan 1 yıl önce
Ne oldu şu bizim 3600 meselesi.bize masallar anlatmayın.şimdi siz bunu yayımlayamazsınız ama ben yinede yazayım dedim.haydi eyvAllah.
Caner 1 yıl önce
3600 sayin bakanim Allah askina cikarin
Eros MAGRINI 1 yıl önce
Mujde nerede burda..
Yorumcu 1 yıl önce
Hele bana de ziya bey mdr yardımcısı ataması neden taaaaaa eylül 23e kaldı. Nasıl iş bu
Melahat göksu 1 yıl önce
Temel lise mağdurları neolacak çocuklarımız meslek imam hatip isdemiyorlar düz Liselerimizi niçin kalktı veliler mağdur taktir teşekkür alan öğrenciler teok mağduru temel liseler kolej oldu fiyatlar uçdu veliler öğrenciler mağduruz hala bir çareyok nolur evimin dibinde lise var almıyor teok puanıymiş ders notları taktir 11. Sınıfa geçti nolur biçare.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 14 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49