Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitim kurumlarının etkinliğini artırmak amacıyla değişikliklerine devam ediyor. Yeni düzenleme ile birlikte yönetici atama sistemi de değişiyor. MEB'in yönetici atama sistemindeki yeni düzenlemeleri ve yenilenen şartlar neler olacak?

Öğretmenlik Meslek Kanunu Ne Zaman Çıkacak? Öğretmenlik Meslek Kanunu Ne Zaman Çıkacak?

Yeni Düzenleme: Yönetici Atama Sistemi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan meslek kanunu taslağı, geçtiğimiz günlerde meclise sunuldu. Bakanlık, bu taslak içinde eğitimin ve eğitim kurumlarının kalitesini artırmak için birçok yeni düzenleme yaptı. Taslağın kabul edilmesi ile birlikte eğitim camiasında birçok değişiklik yaşanacak. Bu değişikliklerden biri de yönetici atama şartları.

Yönetici Yetiştirme Programı

Yeni düzenlemeye göre yönetici atamalarında ilk olarak Milli Eğitim Akademisi’nde yönetici yetiştirme programı gerçekleştirilecek. Yönetici olarak atanacak adayların bu programa katılmaları zorunlu olacak. Adaylar, bu akademi içinde gerçekleştirilecek yazılı ve sözlü sınavlardan başarı ile geçtikleri takdirde vali tarafından atamaları yapılacak.

Yürürlüğe Girme Tarihi

Yeni düzenleme, 1 Eylül 2025 tarihinde yürürlüğe girecek. Belirtilen tarihten itibaren tüm yönetici atama işlemleri yeni şart ve düzenlemeler çerçevesinde gerçekleştirilecek.