14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala HDP'nin kamuoyuna doğrudan duyurduğu destek üzerinden yapılan eleştirilere yanıt veren ABB Başkanı Mansur Yavaş, ses getirecek bir çıkışta bulundu.

İlk turda Millet İttifakı lehine bir sonuç alacaklarını söyleyen Yavaş, şehirlerde yaptıkları gezilerden olumlu geri dönüş aldıklarını belirtti:

Aksaray'daki kazada acı tesedüf Aksaray'daki kazada acı tesedüf

''İlk turda kazanacağımızı söyleyebilirim. Sadece miting meydanlarına bakıp da karar verilmez. Özellikle ben bu mitinglere giderken mutlaka şehirlerin içerisinden geçiyorum. Yolda gidenlerin dönüp bakması, ilgili davranması gibi şeylerden mesaj alıyorsunuz. Ben ilk defa bu seçimde gezme fırsatı buldum. Özellikle muhafazakar kıyafetli insanların çok büyük ilgisini gördüm.''

Meral Akşener nasıl ikna edildi?

6'lı masanın Cumhurbaşkanı adayını belirlediği toplantında Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığının masadaki 5 parti tarafından dayatıldığı gerekçesi ile ittifak içerisinde yer almayacaklarını açıklayan Meral Akşener'in masaya dönmesi için yürütülen süreciMansur Yavaş, şu sözlerle aktardı:

'Bu kadar insanın beklentisini geri çeviremezsiniz dedim. Bana ağabey diyor. Ekrem Bey'le işin içerisinde olursanız dönerim dedi. Biz de kabul ettik. Bu şekilde tekrar bir araya geldik. İyi ki gelmişiz. Sayın Akşener etkin ve icracı olmamızı istiyor. Çünkü halkı böyle düşündüren olaylardan birisi bizim sorunlara yaklaşımımız. Biz insanların anketlerde bizi önde çıkarması için özel bir çaba yapmadık.''

''Bu sözler seçim kaybettirecekse kaybettirsin''

Kandil'den Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na yükselen destek mesajına yanıt veren Mansur Yavaş, teröre karşı tavırlarının net olduğunu söyledi:

''Kandil'den terörist başlarından biri 'Bizim üzerimizden neden siyaset yapıyorsunuz? AK Parti'den kaç kere bizimle görüştüler. En çok bunlarla görüştük, neden şikayet ediyorlar?' diyen de aynı yöneticiler. Bunların hiçbirine itibar etmemek lazım. Türkiye güçlü bir devlet, asla teröristlerin dediği olmaz. O silah ellerinden düşmediği müddetçe devletin aynı tavrı devam edecektir. Bu sözler seçim kaybettirecekse kaybettirsin. Yalan mı söyleyeceğim? Orada siz cinayet işleyeceksiniz, bu tarafta seyredeceksiniz. Olur mu böyle şey?

Bebek Katili'ni hiç kimse hapisten çıkaramaz. 360 oy lazım, bir de kamuoyunu ikna etmeniz lazım. Eli kanlı terörist cezaevinden çıkamaz, kimsenin de gücü yetmez. Bazı HDP'liler kendi tabanından oy almak için propaganda yapıyordur. Buna destek verecek bir Allah'ın kulu da yoktur. Samimi olmak lazım. Asla ve asla çıkamazlar, hiçbir pazarlık yok. Böyle bir şey gelse kim razı olacak? Bunlar sadece iktidarın kullanmasına yarayan argümanlar. Ankara'da benim seçimimde de yaptılar. Bir yerlerle kontrollü olarak bu söylemleri yapıyorlar.''