Milli Eğitim Bakanlığı Mahmut Özer’in eş, dost, akraba atama Bakanlığına dönüştü… Şoförler, bakıcılar, okey arkadaşları, mahalleden top oynadığı arkadaşları, doktorlar, mühendisler derken en son bürokratlar eşlerini de 3600 ek göstergeden müşavir, Bakan Danışmanı yapmaya başladı…

Kamudanhaber- Özel Haber

Milli Eğitim Bakanlığı Mahmut Özer’in eş dost atama Bakanlığına dönüşmüş durumda…

Geçtiğimiz günlerde Mahmut Özer’in şoförünü önce Bakan özel kalem müdürü yaptığı istisnai kadrodan memuriyete aldığı şoförünü 76. madde ile şube müdürlüğü kadrosuna atamasını yaptığını yazmıştık. Bu haberimiz çok ses getirmiş ve Meclis gündemine taşınmıştı…

Mahmut Özer’in yine iki kız kardeşi Bakan müşaviri ve Danışman olarak atadığını dün yazmıştık.

Bugün sizlere Mahmut Özer’in Zonguldak ilinden arkadaşı olan doktor Murat İlikhan’ın aile hekimliğinden genel müdürlüğe geliş hikayesi ve eşinin de Bakan müşaviri ve danışmanı olarak atanma hikayesini yazacağız…

MAHMUT ÖZER BAKANLIĞI …

24 Aralık tarihinde Cumhurbaşkanı’nın imzasını taşıyan kararda şu yazıyor:

“Milli Eğitim Bakanlığı’nda açık bulunan Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne Murat İlikhan atandı.”
Milli Eğitim’de ölçme işlerine bakan Murat İlikhan’ın mesleğini merak ettim. Kendi yayımladığı özgeçmişinde yazıyor, doktor. 1994 yılından 2017’ye kadar, yani 23 yıl 1 ay aile hekimliği yapmış. Gelgelelim, 2017’de bir gün hop diye önce ÖSYM’de görevlendirilesi tutmuş. ÖSYM’de, yani Türkiye’deki kritik bütün sınavları hazırlayan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nde, başkan yardımcısı olmuş.
Nasıl oluyor? Zonguldak’ta bir aile hekimi nasıl bir günde ÖSYM’de sınav işlerini yönetebilir hale geliyor?

Bu sorunun yanıtını yerel gazetelerde buldum. Dediğim gibi, Murat İlikhan, uzun yıllar Zonguldak’ta doktorluk yapmıştı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile yolları burada kesişmişti. Özer, 28 Kasım 2010-4 Ekim 2017 arasında, yedi yıl, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde rektördü. Derken Özer bu görevden ÖSYM Başkanlığı’na atandı. Zonguldak’tan Ankara’ya gelirken yanında Doktor İlikhan’ı da getirdi, onu da ÖSYM’de yardımcısı yaptı.

Bu kadar sanmayın…

Çalışanların yüzde 46'sı asgari ücret ve altında gelire sahip Çalışanların yüzde 46'sı asgari ücret ve altında gelire sahip

Mahmut Özer, 8 Ağustos 2018 tarihinde, ÖSYM’den alındı. Milli Eğitim Bakanı’nın yardımcılığına atandı. Artık Özer, MEB’in ikinci adamıydı.

Ya İlikhan?

Zonguldak’ın yerel gazeteleri Özer’in ÖSYM’den ayrılışıyla birlikte İlikhan’ın Zonguldak’a geri döndüğünü, yeniden aile hekimliğine başladığını yazıyor. Yerel İnanış Gazetesi’nin 11 Eylül 2018 tarihli haberinden İlikhan gibi çok isim olduğunu öğreniyoruz:

“Prof. Özer, Zonguldak’tan yirmiye yakın bürokrat arkadaşını ÖSYM’ye taşımıştı. Prof. Özer’in Milli Eğitim Bakan Yardımcılığı’na atanmasından sonra, ÖSYM’de göreve başlayan Zonguldaklı bürokratlar geri dönmeye başladı. Dr. İlikhan’ın dönüşü bugün valilikçe onaylandı. Dr. İlikhan Sağlık Müdürlüğü bünyesinde doktor olarak göreve başlayacak.”

MAHMUT ÖZER NEREYE İLİKHAN AİLESİ ORAYA

Sadece günler sürdü…

Bakan Yardımcısı Mahmut Özer yine devreye girdi. İlikhan’ı aynı ay içinde Milli Eğitim Bakanlığı’na aldı. İlikhan’ın özgeçmişinde Eylül 2018’de Milli Eğitim Bakanlığı’na geldiği, Sınav Güvenliği ve Sınav Yönetimi Daire Başkanı olduğu yazıyor.

Bir kural gibi: Mahmut Özer yükseldikçe, İlikhan ailesi yükseliyordu.

Geçen ağustosta ise Mahmut Özer, Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirildi. Hemen İlikhan’ın özgeçmişini açtım. Aynı tarihte, Mahmut Özer tarafından Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne vekâleten atandığı yazıyor. 

Başta söylediğim gibi; Cumhurbaşkanı, 24 Aralık’ta, 2021/606 sayılı kararla, İlikhan’ı bu göreve resmen atamış oldu.

MAHMUT ÖZER’İN ÇİFTLİĞİNDE SIRADAN BİR ATAMA…

Murat İlikhan yükselirde eşi Sevil İlikhan yükselmez mi ?

Mahmut Özer, Murat İlikhan’ın doktor olan eşini de Milli Eğitim Bakanlığına transfer eder…

Milli Eğitim Bakanlığı müşavir kadrosuna atamasını yaparak 3600 ek göstergeli makamda Bakan danışmanı olarak görevlendirmesini yapar…

Sonuç olarak; Milli Eğitim Bakanlığı Mahmut Özer Bakanlığına evrilmiştir.

Ülkemizde eğitimcileri temsil eden şerefli sendikacılarda yapılan bu atamalara 3-5 şube müdürü, ilçe müdürü sus payından ötürü ses çıkarmamaktadır.