Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, uzaktan eğitim ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yüz yüze eğitim 6, haftayı geride bırakırken süreçle ilgili detaylar da belli oluyor. En çok merak edilenlerden biri ise Türkiye genelinde kapalı okul olup olmadığı. Bakan Özer, Ağrı iline yaptığı ziyaretinde bu konuya açıklık getirerek Türkiye genelinde an itibariyle kapalı okul bulunmadığını ifade etti.

Bakan Özer, bunun en büyük nedenlerinden biri olarak öğretmenlerin yüksek oranda aşılanması olduğunu ifade etti. Bu noktada yüz yüze eğitimin sürekliliği açısından aşılanma vurgusu yapıldı.

Bakan Özer, ‘81 ilde 6 haftayı geride bıraktık. süreç planlandığı gibi başarılı bir şekilde devam ediyor. Bildiğiniz gibi sınıf bazlı bir kapatma var. Herhangi bir vaka olması durumunda ya da temas olması durumunda 10 günlük bir ara veriliyor. Öğrencilerimize evlerine gittikleri zaman canlı dersle destekler sürdürülüyor. Zaman zaman kapatılan okullarımız oldu. Maksimum 3 okulumuz aynı hafta içinde kapatıldı. Onlarda 10 gün sonra eğitim ve öğretime devam etti. Eğitim sistemimiz devasa bir eğitim sistemi. Bizim için en önemli şey öğretmenlerimizin ve vatandaşlarımızın aşılanma oranları. Biliyorsunuz öğretmenlerimiz meslek grupları içinde en fazla aşılanma oranına sahip meslek gruplarımız. Öğrencilerimizdeki aşılanma oranları da gittikçe yükseliyor. Özellikle 15-18 yaş arası gruplarımız. Biliyorsunuz kamuoyunda yardımcı kaynaklarla ilgili spekülasyonlar var. Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz okullarımızda tüm sınıf ve kademelere ücretsiz veriyoruz. Bizde her ayın ilk haftasında dağıtılan ders kaynaklarına ilave olarak destekleyici yardımcı kaynak ve öğretmenlerimizin kullanacağı materyallerle ilgili ciddi bir çalışma yaptık. Her ayın ilk haftası elektronik ortamda tüm öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin kullanımına açıyoruz. Bugün bir sürpriz yaptık, Ağrı'da temel eğitimde bu materyallerden 100 bin, ortaöğretim ide ise 40 bin tane bastırarak öğrencilerimize ücretsiz dağıtacağız. Aynı zamanda bin tane de tablet dağıtacağız.’ şeklinde konuştu.

Ayşe Kara