Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kentte Suriyeli sayısının giderek arttığına dikkat çekti. Savaş, “Suriyeliler’e vatandaşlık, seçme ve seçilme hakkı verilmesi büyük hata oldu.” dedi.

Yeni aldıkları ev mezarı oldu! Ümraniye'de tapu cinayeti Yeni aldıkları ev mezarı oldu! Ümraniye'de tapu cinayeti

Suriye’de yaşanan savaştan dolayı Türkiye’ye gelen Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı Hatay’da yapı değişiyor.  Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş “Suriyeliler’e vatandaşlık, seçme ve seçilme hakkı verilmesi büyük hata oldu. Böyle giderse biz azınlığa düşeceğiz. 12 yıl sonra Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Suriyeli olacak. Toprak almaları yasak lakin Türk ortakları üzerinden ara senediyle sürekli toprak alıyorlar. Uyarıyorum, “Hatay gidiyor” dedi.

“REYHANLI’DA SURİYELİ ADAY OLSA KAZANIR”


Başkan Savaş’ın Sözcü’den Erdoğan Süzer’e yaptığı çok kritik tespit ve uyarılar  şöyle:

“Hatay’ın nüfusu 1 milyon 670 bin. Resmi verilere göre 500 bin civarında Suriyeli var. Ama gayri resmi sayı 800 binin üzerinde. Yaklaşık her 2 kişiden biri Suriyeli. Hatay’daki doğumların yüzde 75’ini Suriyeli kadınlar yapıyor. Yeni doğan her 4 çocuktan 3’ü Suriyeli. Savaş psikolojisi hormonları bozmuş. 11 ayda doğum yapan, 6 yılda 6 çocuk yapan Suriyeli kadınlar var. Çoğunun 3-4 eşi var ve hepsi de çok çocuk yapıyor. Demografik yapı bizim aleyhimize gelişiyor. 12 yıl sonra belediye başkanının Suriyeli olması hiçbirimizin hoşuna gitmez. Reyhanlı’da Suriyeli aday olsaydı seçimi açık farkla kazanırdı. Bir çok ilçede denge değişiyor. Türk vatandaşları 12 yıl geçmeden KKTC’de vatandaş olamıyor. Suriyeli niye hemen vatandaş oluyor. Atatürk’ün milli sınırlara kattığı son yer burası. Bu coğrafyada zemin kaygan. Hatay giderse her yer gider. Hatay elden gitmesin diye mücadele veriyoruz. Ancak tek başıma ben çözemem, bu milli mücadeleyi asıl Ankara vermeli. Tanju Özcan Bey (Bolu Belediye Başkanı) kadar sert konuşmuyorum, lakin burada durum hiç iyiye gitmiyor.”