Birgün gazetesinden Mustafa BİLDİRCİN'in haberi

Kamu istihdam politikasının kanayan yarası mülakat sistemine yönelik tartışmalar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sözleşmeli personel alımı sınavı ile yeniden alevlendi. Bakanlığın 4 bin 175 personel alımı için 2 Mart-12 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleştirdiği mülakat sınavının sonuçları yüzlerce aday için hayal kırıklığı yarattı.

YÜKSEK PUAN YETMEDİ

Bakanlığın personel alımı için gerçekleştirdiği mülakatın sonuçları 7 Mayıs’ta açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından yüzlerce aday, mülakatta haksız yere elendiğini belirterek, tepki gösterdi. Mülakat mağduru adaylar, sosyal medyadan KPSS ve mülakat puanlarını paylaştı. Adaylar, KPSS puanına göre ilk 40’ta yer alan çok sayıda kişiye mülakatta 50 ve altında puan, KPSS puanına göre 4 binlerde olan çok sayıda adaya ise yüksek mülakat puanı verildiğini aktardı.

GELECEĞİMİZ ÇALINDI

Bazı adaylar ise mülakatta kendisine sorulan ilginç soruları paylaştı. Adayların iddiasına göre, mülakatta kendilerine, “İcraatlarını en beğendiğiniz dört Osmanlı padişahı kimdir? Türkiye’de kaç darbe olmuştur?” gibi sorular yöneltildi. Sosyal medyadan mülakat sonuçlarına tepki gösteren adaylar ise şunları yazdı:

•Emeğim, sabrım ve hayallerim ziyan edildi. Belirsiz bir gelecekle baş başa bırakıldı.

•Madem kendi istediklerinizi alacaktınız neden bizi yordunuz?

•Her mülakat sonrası bir kriz yaşanıyor. Tüm mülakatlar iptal edilmeli.

NİYE KPSS’YE SOKTUNUZ?

Mülakat sonuçlarına tepki gösteren Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı Oğuz Özat, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, “Sosyal yardımları da bu şekilde mi seçiyorsunuz?” diye sordu. Mülakatın kaldırılması, KPSS’nin istihdamda belirleyici olması gerektiğini ifade eden Özat, “Mülakatlarda yüzlerce kişinin hakkı yenildi. Madem mülakatlarda seçecektiniz, insanları neden KPSS'ye sokuyorsunuz? Açıkça, ‘Torpillilerimiz var’ deyin herkes yerini bilsin” ifadelerini kullandı.