Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, 'ABD'li ve İngiliz meslektaşlarım gerçek bir savaş istiyorlar' dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Russia Today (RT) ve Sputnik’in Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan’a verdiği röportajda, "ABD'li ve İngiliz meslektaşlarımız… Rusya'yı Avrupa ülkeleri ile karşı karşıya getirerek bu savaşı gerçek bir savaş haline getirmeyi çok istiyorlar" dedi.

Avrupa’daki enerji sorunu ile ilgili konuşan Lavrov, bundan dolayı mutluluk duymayacaklarını, ancak çok da endişelenmeyeceklerini belirtti. Rus bakan, Brüksel’in dayattığı taleplerin AB ülkelerini rahatsız etmeye başladığını dile getirdi.

'ZELENSKİY ÇOK HIZLI FİKİR DEĞİŞTİRİYOR'


 
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin barış sloganı ile iktidara geldiğini, ülkesine barış getireceğini ve Rusça konuşanların haklarına saygı göstereceğini belirten Lavrov, şu anda durumun farklı olduğunu kaydetti. Lavrov, “Kendisi bir oyuncu, evet. Stanislavski sisteminden. Çok hızlı fikir değiştiriyor” dedi.

"NÜKLEER SAVAŞLA İLGİLİ HİÇ BİR AÇIKLAMA BİZİM TARAFIMIZDAN ORTAYA ATILMADI"

Ordu'daki bir otelde vatandaş, banyo ve duşakabine giremedi; mimari hataları kaydettiği video gündem oldu Ordu'daki bir otelde vatandaş, banyo ve duşakabine giremedi; mimari hataları kaydettiği video gündem oldu

Lavrov, Rusya’nın nükleer bir savaşın kazananı olmayacağı görüşüne sahip olduğunu, nükleer savaşla ilgili hiçbir açıklamanın kendileri tarafından ortaya atılmadığını belirtti. "Batılı politikacıların Kiev’in savaş meydanında kazanması ve şu anda müzakerelere gitmemesi gerektiğini" söylediğini hatırlatan Lavrov, böyle bir ortamda görüşmenin manası olmadığını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı, "ABD ve İngiltere'nin BM Genel Sekreteri António Guterres'e kendi çıkarları için kullanmak amacıyla büyük baskı uyguladığını" da savundu.

Moskova'ya karşı uygulanan yaptırımların potansiyelinin tükendiğine işaret eden Lavrov, bu nedenle Avrupa'nın düzenlemelere gitmek zorunda kalacağını dile getirdi. Rus bakan, "Yaptırımlar Avrupa’nın kendisini etkilemeye başladığından, Rus ürünlerinin sevkiyatına olanak verecek düzenlemeler şimdiden yapıldı" dedi.