Ülkemiz başta olmak üzere tüm insanlığı yasa boğan, Türkiye'yi ve Suriye'yi etkileyen 7.7 ve 7.6'lık büyük Kahramanmaraş depremlerinin yarattığı yıkımın yaraları sarılmaya çalışılıyor.

Kahramanmaraş iki büyük depremin merkez üssü. Kahramanmaraş Göksun'daki bir vatandaş çok ilginç bir video çekti.

Kuşkayası Dağı mevkisine yakın olan vatandaş videoya aldığı anlar korkutucu.

Dağın zirvesine yakın mevkide dumanlar çıkıyor ve eteğine doğru  siyah kalıntılar dökülmüş halde.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Bildirisi Yayımlandı: "Genel seçiminin, huzur ve güven ortamı içerisinde..." Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Bildirisi Yayımlandı: "Genel seçiminin, huzur ve güven ortamı içerisinde..."

Ünlü jeolog Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan videoyu resmi Twitter hesabından paylaşıp şu açıklamada bulundu:

"M7,9'luk depremde çıkan güre(enerji) 1 megaton(1 milyon ton) TNT'ye eşdeğer (500 atom bombası) olması nedeniyle 41 km derinde taşbulamacını(mağmayı) devindirip Kahramanmaraş'ta oluşturduğu kırıktan 2000 C'de kızgın, akışkan karatas(bazalt) püskürterek yanardağ oluşturmuştur."

Daha sonra Bilim insanı Ercan,

"Kahramanmaraş Göksun Kuşkayası dağında depremle oluşan derin yarıntıdan çıkan bılkı(lav), kül, su buharı, dağdaki karı eritip, çamurların birlikte kızgın bir akışkan olarak dağın eteğine 40-60 km/saat hızla akmıştır. Yerleşim olsaydı ölümcül olurdu. Buna “yanardağ laharı “ denir."

Hocam ülkenin volkanik bölge haritasında, o bölgede volkanik dağ görünmüyor. Bu nasıl olabilir? Yeni bir doğum mu? Bu mümkün mü?

Hocam ülkenin volkanik bölge haritasında, o bölgede volkanik dağ görünmüyor. Bu nasıl olabilir? Yeni bir doğum mu? Bu mümkün mü? diye Bilim İnsanı Ercan'a soru sordu.  Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan sorusuna evet cevabı verdi.

 

Kahramanmaraş depremini önceden uyaran ve bilgisiyle dikkat çeken Prof. Dr Naci Görür de bu konuyla ilgili açıklama yaptı

"Arkadaşlar, Göksun yöresinde, yanardağ oluştu diye doğru olmayan şeyler söyleniyor. Doğru olduğunu düşünmüyorum. Bölgenin jeolojisi ona uygun değil, heyelana bağlı bir komplikasyon olabilir. Endişe etmeyin, geçmiş olsun"