Geçtiğimiz hafta  İsveç’in başkenti Stockholm’de terör örgütü PKK/YPG yandaşlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye aleyhine gerçekleştirdikleri eylemin ardından yaşanan kriz hala devam ederken dün akşam gelen haberlerde İsveç polisinin “Türk büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılacağı” iddia edilen gösteriye izin vermesine yönelik haberler yeni bir krize neden oldu. Gelen haberlerin ardından siyasi partilerden ve isimlerden peş peşe tepkiler geldi.

MEB'den deprem bölgesinde yakınları olan personele izin açıklaması MEB'den deprem bölgesinde yakınları olan personele izin açıklaması

Bugün basın açıklaması gerçekleştiren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gelinen noktada  İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson’un Türkiye’ye 27 Ocak’ta yapacağı ziyaretin önemi ve anlamı kalmadığını bu sebeple de ziyareti iptal ettiklerini belirtmiş, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, yaşananların asla kabul edilmeyeceğini söylemişti. 

Gelen tüm tepkilerin ardından İsveç Dışişleri Bakanı Billström'ün açıklamaları ise gündeme bomba gibi düştü. 

İsveç Dışişeri Bakanı ilgili eylem hakkında 'İsveç'te ifade özgürlüğü oldukça geniştir ve bu tür gösterilerin ( Kur'an-ı Kerim'in yakılması) yapılabiliyor olması da demokrasimizin bir parçasıdır.''  diye konuştu.