Osmanlı coğrafyasında benzeri olmayan "güneş saatli minare" İstanbul'da yer alıyor

İstanbul Beykoz’da bulunan Muhaşşi Sinan Camii 447 yıldır benzersiz minaresi ile dikkat çekiyor. Minaresinin tepesinde bulunan güneş saati ve minarenin altında bulunan çeşme onu diğer camilerden farklı kılıyor.

KÜLTÜR-SANAT 15.04.2021, 11:30 15.04.2021, 11:41
Osmanlı coğrafyasında benzeri olmayan "güneş saatli minare" İstanbul'da yer alıyor

1574 yılında Muhaşşi Sinan Efendi tarafından yaptırılan Muhaşşi Sinan Camii, Beykoz'un Anadolu Hisarı Mahallesi'nde Cami Sokak ile Tepeüstü Sokak'ın kesişiminde bulunuyor.  Camiyi diğerlerinden farklı kılan en büyük özelliği ise minaresinin tepesinden bulunan güneş saati. Minarenin altında ise tarihi çeşme olması onu farklı kılan unsurlar arasında yer alıyor. Havadan görüntülenen minarenin tepesinde büyük bir güneş saatinin yer aldığı görülüyor. Anadolu Hisarı Mahallesi İstanbul'da eski Osmanlı dönemi hayatını yansıtan nadir yerler arasında bulunuyor. Tarihçilerin ve fotoğrafçıların sıklıkla uğradığı camiler arasında yer alıyor.

“Minarenin Osmanlı coğrafyasında benzer yok”

Beykoz Anadolu Hisarı Mahalesi'nin İstanbul'un en güzel mahallelerinden birisi olduğunu ifade belirten tarihçi Mehmet Dilbaz, “Kanuni Sultan Süleyman döneminde İstanbul Kadılığı yapmış Muhaşşi Sinan Efendi tarafından yaptırılan cami, İstanbul'da nadir gözüken bir görüntüye sahiptir. Minaresinin tepesindeki güneş saatiyle dikkat çekiyor. Buna benzer minare İstanbul'da yok. Osmanlı coğrafyasında benzeri olmayan bir minare olma özelliği taşıyor. Başka bir özelliği ise minarenin altında tarihi bir çeşme bulunuyor. İstanbul'un en güzel çeşmelerinden ve en güzel minarelerinden birisidir. Bu şekilde bir minare örneği Osmanlı İmparatorluğu coğrafyası içinde yoktur. İstanbul için çok kıymetli bir tarihi eserdir” dedi.

Tek şerefeli olan minare ve Muhaşşi Sinan Camii, 2018 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Beykoz Belediyesi tarafından restorasyonu yapılmıştır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Ekim 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49