Kredi kartı kullanıcılarını yakından ilgilendiren yeni bir düzenleme daha yapıldı. Bankalar, kredi kartları üzerinden yapılan nakit çekimlerde sınırlama getirdi. Posta gazetesinden Bilal Emin Turan'ın haberine göre, artık kredi kartlarıyla yapılan nakit çekimler, kart limitinin yüzde 25'ini aşamayacak. Ayrıca, taksitli nakit avans işlemlerinde de vade süresi 12 aydan 3 aya indirildi.

Bankaların Limit Kontrolü

Ülkemizin önde gelen üç büyük bankası, taksitli nakit avans limitlerini belirli bir sınır dahilinde tutuyor. Bu doğrultuda, kredi kartından 3 ay vadeli taksitli nakit avans çekmek isteyen kullanıcılar, en fazla 25 bin lira limitle karşılaşıyor.

Faiz Oranları Yükseldi

Dünya Turuna Çıkan Rus YouTuber Türkiye'de Motosiklet Kazasında Hayatını Kaybetti Dünya Turuna Çıkan Rus YouTuber Türkiye'de Motosiklet Kazasında Hayatını Kaybetti

Kredi kartı kullanıcılarını etkileyen bir diğer önemli konu ise faiz oranları oldu. Merkez Bankası, mart ayında nakit avans ve artı para hesaplarından çekilen paralara uygulanan aylık faiz oranını yüzde 4.42'den yüzde 5'e yükseltti. Ayrıca gecikme faizini de yüzde 4.72'den yüzde 5.30'a çıkardı.

Alışverişte Yeni Faiz Oranları

Nisan ayında ise alışveriş işlemlerindeki faiz oranlarında da artış yaşandı. Bankalar, alışveriş akdi faizini yüzde 3.66'dan yüzde 4.25'e, alışveriş gecikme faizini ise yüzde 3.96'dan yüzde 4.55'e çıkardı.