Kredi çekecek ve ev almak isteyen herkesi ilgilendiriyor. Merkez Bankası’nın faizi yüzde 16’dan yüzde 15’e indiren kararının ardından, kamu bankaları Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank da kredi faiz oranlarını düşürdü.

Ekim ayındaki indirimin sonrasında da piyasaya öncülük ederek kredi faiz oranlarını 200 baz puana kadar değişen oranlarda düşüren kamu bankaları yine Merkez’i takip etti. Merkez’in önceki gün yaptığı 100 baz puanlık indirimi izleyen kamu bankaları, aynı oranda indirime gitti.

Dün Gece Beştepe Külliyesi’ne Atatürk'ün Kalpaklı Posteri Asılmasının Sırrı Dün Gece Beştepe Külliyesi’ne Atatürk'ün Kalpaklı Posteri Asılmasının Sırrı

SADECE SIFIR KONUTLARDA

-Bu kapsamda, kurumsal kredi faiz oranlarında 100 baz puana kadar indirim yapıldı.
-Konut kredisi faiz oranları, 26 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere sıfır ve ikinci el dahil tüm konutlarda 1 milyon liranın altındaki tutarlarda yüzde 1.29, 1 milyon liranın üzerindeki tutarlarda yüzde 1.34’e çekilmişti.
-Dün yapılan indirimle, yalnızca sıfır konutlar için kredi faizleri, 19 Kasım’dan itibaren geçerli olmak üzere 1 milyon liranın altındaki tutarlarda yüzde 1.20’ye, 1 milyon liranın üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1.29’a düştü.

ARTIŞA GEÇTİ

Posta'dan Meltem Kara Söyleyenoğlu'nun haberine göre konut alımında önemli bir kriter olan faiz, yüzde 1 seviyesine yaklaştıkça satışlar artıyor. 26 Ekim’den itibaren geçerli olan indirim sonrasında kredili konut satışları 5 ay sonra ilk kez artışa geçmiş, ekimde yüzde 9.7 yükselişle 28 bin 49 konut için kredi kullanılmıştı. Son 25 günde yapılan iki indirim, konut piyasasında önemli bir hareket yaratacak.

FIRSATÇILAR DURMUYOR

İnşaat maliyetlerinin yükselişine bağlı olarak konut fiyatlarının arttığı bu ortamda gelen indirim ile faiz yükü azalıyor ve fiyat artışları sübvanse ediliyor. Ancak faiz indiriminin başladığı 26 Ekim’den itibaren satılık ev fiyatları yükseliyor. Fırsatçılar, kredi maliyetinden oluşan farkı ceplerine atıyor. Dün yapılan indirimle bu artışların süreceğinden endişe ediliyor.

İŞTE FARKIN HESABI

Şu anda piyasada ortalama faiz oranı aylık yüzde 1.43 seviyesinde bulunuyor. İndirim sonrasında aylık taksitler ve toplam geri ödeme miktarları azaldı. Örneğin 100 bin liralık bir kredide, ekimde yapılan indirimde vatandaş 12 bin 613 lira az ödüyordu. Yeni indirimle bu rakam 20 bin 559 liraya çıktı. 500 bin liralık kredide 63 bin 155 lira olan avantaj, böylece 102 bin 794 liraya yükseldi. 1 milyon 100 bin lira kredide ise 89 bin 771 lira olan avantaj 139 bin liraya çıktı.

25 Ekim öncesi, 10 yıl vadeli 300 bin liralık kredi için 615.7 bin lira geri ödeme yapan tüketici, 25 Ekim'in ardından dün yapılan faiz indirimi ile 567.6 bin TL ödeyecek. Böylece konut kredisi kullanan tüketicinin ödeyeceği faiz 48 bin TL azalmış oldu. 10 yıl vadeli, 1 milyon 200 bin liralık konut kredisi kullanan tüketici, 25 Ekim öncesi toplam 2 milyon 495 bin TL geri ödeme yaparken, bu tutar dün 2 milyon 300 bine geriledi. 

İşte piyasa ortalamalarına göre örnek geri ödeme miktarları:

KREDİ İŞTAHI ARTIYOR

Sabah'tan Seda Tabak'ın haberine göre daha önceki iki Para Politikası Kurulu toplantısında, ticari kredilerdeki daralmaya dikkat çeken Merkez Bankası, önceki günkü toplantıda ise yapılan faiz indirimlerinin etkisinin görülmeye başlandığına dikkat çekti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun verilerine göre de Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine başladığı 23 Eylül'deki toplantı öncesindeki 2 ayda 40 milyar lira artan TL ticari krediler, faiz indiriminden sonraki 1.5 ayda 70 milyar lira arttı. Bankaların 30 Temmuz'da 1 trilyon 603 milyar TL, 24 Eylül'de 1 trilyon 643 milyar TL olan TL ticari kredi hacmi 12 Kasım'da 1 trilyon 713 milyara çıktı.

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım: ÖZEL BANKALAR DA AYAK UYDURMALI

Merkez Bankası'nın faiz indirimine kamu bankalarının destek vermesi piyasa için çok olumlu. Ancak asıl önemli beklentimiz özel bankaların da buna ayak uydurması. Kamu bankalarının 1 puanlık indirimi rakamsal olarak çok büyük bir tutar olmayabilir. Önemli olan tüm finans sektörünün el ve güç birliği yaparak enflasyon ve yüksek faizle mücadele edildiğini göstermesidir. Özel bankaların da faiz indirimine gitmesi, kredi kullanmak isteyenlere olumlu bir mesaj verecektir ve belirsizliğin kalkacağına dair umutları artıracaktır.

Emlak Konut GYO Hakan Gedikli: BÜYÜK FIRSAT

Faizlerin düşmesi vatandaş açısından daha cazip ve ulaşılabilir hale geldi. Tüketicinin talebinin artması, normalleşme sürecinin hızlanması ve faizlerin düşmesi hem konut geliştiricisine hem de konut alıcısına büyük fırsat oluşturdu.

DAP Yapı Ziya Yılmaz: SIFIR KONUTA DESTEK

Sıfır konuta destek, insanların sağlıklı konutlara geçmesini ve diğer yandan da konut yatırımını destekler. Yeni deprem yönetmeliğiyle yapılan ve istihdam sağlayan yeni konuta katkıyı bu anlamda değerli buluyoruz.