Türkiye’de artan enflasyon oranlarında 2022 yılında hiçbir yatırım aracı yatırımcısını koruyamadı. Altın fiyatları da döviz fiyatları da enflasyon karşısında değerini koruyamadı. TÜİK enflasyon verilerine göre yüksek oranda kar edenlerin konut yatırımı yapanlar olduğu belirlendi.

HAYAT PAHALILIĞI DERİNLEŞTİ, BARINMA SORUNU ORTAYA ÇIKTI

Konut fiyatlarında gerçekleşen artış barınma sorununu ortaya çıkardı. Konut alımının bir yatırım yöntemi haline gelmesi orta gelirli ve düşük gelirli vatandaşların ev sahibi olmasını imkânsız hale getirirken, kiralarda da gerçekleşen fahiş artışlar vatandaşın barınma ihtiyacını karşılamasını güç hale getirdi. 

Emniyet'ten İYİ Parti İl Binası Açıklaması: İnşaat Bekçisi Hırsız Kovalarken Ateş Etmiş Emniyet'ten İYİ Parti İl Binası Açıklaması: İnşaat Bekçisi Hırsız Kovalarken Ateş Etmiş

ARTIK İKİNCİ EL ARAÇ ALMAK DA HAYAL

Sıfır araçlarda 2022 yılından beri var olan çip sorununun üzerine bir de enflasyondaki dengesiz artış eklenince ikinci el araç piyasasındaki artış oranı da yüzde 43’e çıktı. Gayrimenkul, borsa ve araç yatırımına artışın devam edileceği bekleniyor.

Söz konusu veriler ışığında Türkiye'de şuan için konut ve araç alımının ihtiyaç dahilinde değil, yatırım amacıyla yapıldığını rahatlıkla söylemek mümkün.