2022 yılında Türkiye'de konut kiralarındaki fahiş artışları kontrol altına almak amacıyla yürürlüğe giren yüzde 25 zam sınırı, 2023 Temmuz ayında bir yıl daha uzatılmıştı. Ancak bu sınır, 2 Temmuz 2024 itibarıyla sona erecek ve kira zam oranlarının belirlenmesi için eski uygulamaya dönülecek.

Yeni Dönemde Kira Zam Oranı Nasıl Hesaplanacak?

 Yüzde 25'lik zam sınırının kalkmasının ardından kira zam oranı, 12 aylık enflasyon rakamlarına göre belirlenecek. 2023 Mayıs ayında 12 aylık enflasyon oranı yüzde 62,50 olarak kaydedilmişti.

Haziran ayı enflasyon oranı, 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü açıklanacak. Bu verinin açıklanmasıyla birlikte 12 aylık enflasyon ortalaması belirlenecek ve bu oran üzerinden kira artışları yapılacak.

Ev sahipleri, Temmuz ayında kontrat yenileme zamanı geldiğinde maksimum bu oran kadar kira zammı yapabilecekler. Ancak bu oran, 12 aylık TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) ile yıllık TÜFE'nin farklı hesaplandığını ve birbiriyle karıştırılmaması gerektiğini belirtmek önemlidir.

Altında ibre tersine döndü! İşte 20 Temmuz güncel altın alış satış fiyatları... Altında ibre tersine döndü! İşte 20 Temmuz güncel altın alış satış fiyatları...

Uzmanlar, 12 aylık TÜFE ortalaması ile yıllık TÜFE oranının farklı hesaplandığını ve bu iki verinin birbiriyle karıştırılmaması gerektiğini vurguluyor. Kira zamları için kullanılacak olan oran 12 aylık TÜFE ortalaması olacak.