İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, otomotiv sektöründe meydana gelen önemli değişiklikleri açıkladı. Hem sıfır hem de ikinci el otomobilde alınan önlemler, fiyatların düşmesine neden olurken, taşıt kredisi erişiminin zorlaşması sektörü durma noktasına getirdi. Bu durumda araç satışı yapmak isteyen galericiler, takas usulüne yönelerek sektördeki durgunluğu aşmaya çalışıyor.

İstanbul'da Yaşam Maliyeti Yüzde 78 Arttı: Aylık 47.493 TL İstanbul'da Yaşam Maliyeti Yüzde 78 Arttı: Aylık 47.493 TL

Ertemel, yaptığı açıklamada, sıfır araçlarda yaşanan bollaşma ve Ticaret Bakanlığı'nın aldığı önlemler sayesinde otomobil yatırım ve kayıt dışı ticaretin önüne geçildiğini belirtti. Ancak, yatırımcıların birikimlerini farklı alanlara kaydırmaları ve taşıt kredisi erişiminin zorlaşması, araç satışlarını olumsuz etkiledi.

Takas yönteminin ön plana çıktığı bu dönemde, galericilerin araç fiyatlarındaki düşüşü ve düşük talebi göz önünde bulundurarak takas teklifleri sunduğunu belirten Ertemel, otomobil takaslarının son dönemde önemli ölçüde arttığını ifade etti. Meslektaşlarına yönelik yapılan takas tekliflerinin zaman zaman taşınmazlarla da gerçekleştiğini dile getirdi.

Ertemel, takas usulünün sektörde hareketlenmeye neden olduğunu vurgulayarak, bu yöntemin meslektaşlar için daha kolay ve süreci hızlandıran bir yöntem olduğunu belirtti. Ancak, takasa konu olan araçların geçmişte yüksek maliyetlerle alınmış olması veya eski fiyatlarla değerlendirilmek istenmesi gibi sebeplerle takas anlaşması sağlamanın bazen zor olduğunu söyledi.

Özellikle krediye erişimde yaşanan güçlükler nedeniyle tüketicilerin otomobile olan talebinin azaldığını söyleyen Ertemel, yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte kredi konusundaki rahatlamanın talebi artıracağını öngördü. Ayrıca, bekleyen ve biriken talebin yeni yıl itibarıyla harekete geçeceğini belirterek, fiyatların kabul edilebilir oranda artabileceğini ifade etti.