Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Alman Deutsche Welle'nin Türkçe yayım yapan gazetesine demeç verdi.  Kılıçdaroğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın serbest bırakılması yönündeki kararının uygulanacağını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, hapisteki Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın mahkumiyetini değerlendirdi.

MHP Lideri Bahçeli, MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası'ndaki Patlamada Şehit Olan İşçiler İçin Taziye Mesajı Yayınladı MHP Lideri Bahçeli, MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası'ndaki Patlamada Şehit Olan İşçiler İçin Taziye Mesajı Yayınladı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Demirtaş ve Kavala'nın serbest bırakılması yönündeki kararını hatırlatan Kılıçdaroğlu, bu kararın uygulanacağını söyledi ve iki ismin düşünce suçundan hapiste olduğunu savundu.


Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin uluslararası ilişkilerine de değindi ve "Türkiye'nin dış politikasını 180 derece değiştireceğiz" dedi.

"Bizim yönümüz Batı"


AB'nin öngördüğü tüm demokratik kuralları uygulayacaklarını belirtti.

Türkiye-Rusya ilişkileri ile ilgili "Bizim yönümüz Batı uygarlığı" yorumunu yapan Kılıçdaroğlu, ancak Rusya ile ilişkileri iyi bir zeminde götürmek istediklerini vurguladı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini doğru bulmadıklarını ve kabul etmediklerini ifade etti.

Kılıçdaroğlu, İktidara gelmeleri durumunda yurt dışı seçim çevresi yasası çıkaracaklarını söyledi. Böylece yurt dışındaki Türklerin kendi vekil adaylarını Meclis'e gönderebileceklerini kaydetti.