CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de gerçekleşen İktisat Kongresi'nde Millet İttifakı Genel Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başlıkları şöyle:

"Demokrasinin gelişmediği bir yer gelişmemiştir"

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu: "Dört ayaklı stratejiden bahsedeceğim; güçlü bir demokrasi. Demokrasinin gelişmediği bir yer gelişmemiştir. Sağlıklı işleyen bir demokraside denetlenmeyen hiçbir kurum yoktur.  Özgür medya. Özgürlüğün olmadığı yerde demokrasi olmaz. Bunun altyapısının sağlanması gerekir. Demokrasi dediğimiz işin özünde her gücün mutlaka denetlenebilir olması gereklidir." diyerek demokrasi ve medyanın bağımsızlığı ile ilgili konuştu.

Okul müdürü, eşini iki öğrenci velisiyle aldatmış Okul müdürü, eşini iki öğrenci velisiyle aldatmış

"Vatandaşın vergisinin nereye harcanacağı Resmi Gazete'de yayımlanacak"

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu: "Siyaset kurumunun halkına hesap vermesi gerekir. Demokrasi halktan toplanan verginin hesabının verilmesidir. Millet İttifakı olarak dedik ki Ulusal Vergi Konseyi kuracağız. 85 milyon vatandaşın vergisinin nereye harcanacağı Resmi Gazete'de yayımlanacak. Bunun taahhütünü yaptık, altı lider imza attık."  diyerek taahhütlerinden bahsetti.

Hangi ülke bilgi üretirse o ülke hızla kalkınır. Bilgiyi üniversitede üreteceğiz

Kemal Kılıçdaroğlu: "Siyaset kurumunun temiz kalması lazım. Siyasi etik kanunu çıkaracağız. Eğer siyaset ahlak zemininde yürürse pek çok sorun kendiliğinden çözülür zaten. 21. yüzyılın ekonomisi artık bilgi ekonomisidir. Hangi ülke bilgi üretirse o ülke hızla kalkınır. Bilgiyi üniversitede üreteceğiz. Millet İttifakı'nın iktidarında her türlü düşünce özgürce tartışılacak. Hiç kimse farklı düşündü diye üniversiteden atılmayacak. "

21.yüzyılın Türkiyesi'nin birinci ilke çip üreten ülke olmaktır. Bilgi üreten hocalarımız var. Bu insanları ülkemizde tutuyoruz. 

Üçüncü ayağımız güçlü bir sosyal devlet inşa edeceğiz. Hakça bölüşmezsiniz orada huzur ve bereket olmaz. Huzurun olması yaratılan kaynağın hakça bölüşülmesine bağlıdır."  diyerek eğitim ile ilgili konulara dikkat çekti.