6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremin ardından Türkiye'deki deprem gerçeği bir kez daha gün yüzüne çıktı!  Kayseri ve Sivas'ta peş peşe yaşanan depremler, bölge halkını korkuttu.

Dün Kayseri ve Sivas'ta meydana gelen depremlerin ardındından yapılan açıklamada olumsuz bir durum olmadığı, herhangi bir olumsuzluğa  karşı saha çalışmalarına devam edildiği bildirildi.

2023 yılında yeni atanmış sözleşmeli öğretmenin maaşı ne kadar? 2023 yılında yeni atanmış sözleşmeli öğretmenin maaşı ne kadar?

Korkutan depremlerin ardından açıklamada bulundan Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 5 ili uyardı. Gaziantep'te yaşanan depremin Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden olduğuna dikkat çeken Görür, Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas'ı uyardı:

"Saraycık-İncesu/Kayseri’de 4,9 ve 4,2 artçı deprem oldu. Bu deprem düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içerisinde. Bu zon KAF’dan ayrılıp Mersin’e kadar uzanır 730 km uzunluktadır. Geçmişte büyük depremler üretmiştir. 1414, 1717 ve 1835’de depremlerin şiddeti yer yer 7 olmuştur. 1717 depreminde 8 binden fazla insan ölmüştür. 1835’de 1000’den fazla insanın öldüğü söylenir (Anadolu Gaz.). Aletsel dönemde 1940, 1960, 2021 yıllarında genellikle 4-5 mertebelerinde depremler olmuştur. Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler beklenebilir. Sevgiyle. Not: Sizleri bilgilendirmek amacıyla yazıyorum. Yoksa büyük deprem olacak, şu zamanda olacak, vb şeyler söylemiyorum. Benim beklentim olursa çoğunlukla küçük boyutlu depremlerin olacağıdır."