2023 Kasım indirimleri süresince yapılan denetimler, özellikle online alışveriş platformları ve perakende sektörü üzerinde yoğunlaştı.

Kasım ayı boyunca yapılan denetimler, özellikle "Efsane Kasım" ve "Şahane Cuma" gibi kampanyaların altında yatan gerçekleri ortaya çıkardı. Reklam Kurulu, tüketicilerin gerçekte var olmayan indirimlerle kandırılmasını engellemek için bu tür kampanyaları yakın markaja aldı. Yapılan incelemelerde, gerçekte var olmayan indirim oranları ile tüketicilerin yanıltıldığı ve istismar edildiği tespit edildi.

Bakan Yerlikaya, Türkiye Barolar Birliği Heyetini Kabul Etti Bakan Yerlikaya, Türkiye Barolar Birliği Heyetini Kabul Etti

Takviye Gıda ve Kozmetik Ürünlerine Özel İnceleme

Kurul, tüketicilerin sağlığını doğrudan etkileyebilecek takviye gıda ve kozmetik ürünlerine yönelik reklamları da inceledi. Bu ürünlerle ilgili yapılan yanıltıcı ve kamu sağlığını bozucu nitelikteki reklamlara karşı da idari yaptırımlar uygulandı.

Büyük Miktarda İdari Para Cezaları

11 aylık süreçte, toplam 1838 dosya değerlendirildi ve 1623 adet dosya hakkında durdurma cezası ile birlikte toplam 92,5 milyon lira idari para cezası kesildi.