8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında tüm Türkiye'de kutlamalar, anmalar ve birtakım etkinlikler gerçekleştiriliyor. 8 Dünya Kadınlar Günü neticesinde Karabük Barosu bir basın açıklamasında bulunarak Dünya Kadınlar Gününü kutladı. Basın açıklamasına Karabük Barosu'na bağlı avukatlar, Baro Başkanı ve kadın avukatların hepsi kürsüde yer aldı. Karabük Barosu'nun Kadın Hakları Komisyonununca yapılan basın açıklaması şöyle:

TÜBAKKOM 8 MART BASIN AÇIKLAMASI:

DEPREM DE ŞİDDET DE KADER DEĞİLDİR!

AK Parti'den aday adayı, Kılıçdaroğlu'na hediye verip Erdoğan ve kendisi için destek istedi! AK Parti'den aday adayı, Kılıçdaroğlu'na hediye verip Erdoğan ve kendisi için destek istedi!

Dünya kadınlarının tarih boyunca , kadının  insan haklarını ihlal eden düzenin değişmesi, eşit ve şiddetsiz bir yaşam için haykırdığı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü bu yıl depremin yıkıcı gölgesinde, kaybettiğimiz canlar için mücadeleye devam ederek karşılıyoruz. 

İçinde bulunduğumuz afet döneminde, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanamamasının yarattığı sakıncalar, deprem felaketinden sonra çok daha vahim ve net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Afetin yarattığı mağduriyetler kadınların barınma, kıyafet, yemek ve hijyenik ihtiyaçlar ile nakdi yardımlara varana kadar yaşadığı eşitsizliklerin yanı sıra haklarına erişimin de imkânsızlaşması konusunda yaşanmaktadır.

Geçtiğimiz 1 yıl içerisinde kadınların haklarına erişimi için atılan adımların birer birer geriye gittiğine tanıklık etmek zorunda kaldık. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği temeline kurulu İstanbul Sözleşmesi için alınan yargı kararları, henüz oyuncaklarının ayırdına varamayacak kadar küçük yaşta bir kız çocuğunun sözde evlilik adı altında yıllarca istismara maruz kaldığının gün yüzüne çıkması, mevcut yasaları uygulamak yerine kadınları ayrıştırma amacı güderek yapılmak istenen Anayasa Değişikliği ve artarak devam eden erkek şiddeti nedeniyle katledilen onlarca kadın, hepimize haklarımızı korumak için daha fazla mücadele etmemiz gerektiğini göstermiştir.

Bu sebeple kadınların derinleşen mevcut sorunları karşısında hak savunucusu olarak biz kadın avukatlar toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti önlemek için mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz.

Bir kez daha Medeni Kanun’a ve 6284 sayılı Yasa’ya dokunulmamasını, İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe konulmasını, yasaların etkin bir şekilde uygulanmasını ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların oluşturulmasını talep ediyoruz. 

Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu olarak; uzun mücadeleler sonucunda elde edilmiş kadın hak ve kazanımlarında kayba neden olacak her türlü girişimin karşısında olacağımızı bir kez daha ifade ediyor, kadın haklarının teminatı olan Atatürk Devrimlerine ve Laik Cumhuriyetimize bağlılıkla, mücadelemizi ve dayanışmamızı sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Tübakkom bildirisine ek olarak Karabük ve baromuz özelinde sizleri bilgilendirmek istiyorum.2022 yılı içerisinde 6284 sayılı  kanun kapsamında Emniyet ve Jandarmanın verdiği koruma kararlarının onayları ve Karabük Aile Mahkemesi’nin  verdiği koruma kararlarının toplam sayısı 792 dir. Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından Karabük Barosu Adli Yardım Temsilciliği’ne  01/01/2022  tarihinden  günümüze  kadar 11 adet şiddete uğramış kadın adli yardım talebinde  bulunmuş ve  talepte bulunan kadınlara  baromuz aracılığı ile avukat  tayin edilmiştir. İlimiz nüfusu düşünüldüğünde böylesi korkunç rakamlara ulaşan kadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin kararlar hala kadının toplum nezdinde  görmesi gereken değerinin  ve öneminin anlaşılmadığını ortaya koymaktadır. Biz Karabük Barosu avukatları olarak yineliyoruz;  Hiçbir gerekçe ile kadına el kalkamaz.

06/02/2023 tarihinde yaşanan depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz, milletimizin başı sağ olsun. Karabük ilinde misafir ettiğimiz depremzede kadınlarımız için Karabük Barosu olarak bugüne özel  hijyen seti ulaştıracağız ve yaralarımızı hep birlikte saracağız. Teşekkür ediyorum…08/03/2023

                                                         Kadın Hakları Komisyonu Temsilcisi

                                                                 Av.Şerife ÇALOVA