Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Melikgazi Belediyesi ile ortaklaşa düzenlenen "Depremde Bildiklerimiz, Bilmediklerimiz" adlı seminerde, deprem konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Özener, Kayseri'nin deprem sıralamasında öncelikli bir yer olmadığını belirtti. Aynı zamanda, Kayseri'nin önümüzdeki 500 yıl için en güvenli yerlerden biri olduğunu ifade etti. "Bir daha o büyüklükte bir deprem olması için 500 sene geçmesi lazım" şeklinde konuşan Prof. Dr. Özener, deprem konusunda panik havasına kapılmadan, bilimsel verilere dayanarak hareket etme gerekliliğini vurguladı.

Seminerde ayrıca Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu da, imar planı revizyonundan yapılaşmaya, zemin etütlerine ve jeolojik tespitlere kadar birçok konuda çalışmaların başlatıldığını ve kısa, orta ve uzun vadede tedbirlerin alınacağını belirtti.

CHP'den İttifak ortaklarına büyük tepki: Kendi adaylarını çıkarmaları nezaketsizlik CHP'den İttifak ortaklarına büyük tepki: Kendi adaylarını çıkarmaları nezaketsizlik

Seminerin ardından Prof. Dr. Haluk Özener, vatandaşların sorularını da yanıtladı. Bu tür seminerler, deprem konusunda farkındalığı artırmak, bilinçli ve tedbirli bir şekilde hareket etmeyi teşvik etmek için önemli bir platform sağladığını ifade etti.